Współczynnik R^2

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
PLrc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 21 cze 2012, o 19:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 42 razy

Współczynnik R^2

Post autor: PLrc »

Dopasowałem współczynniki do modelu metodą najmniejszych kwadratów, a następnie policzyłem współczynnik \(\displaystyle{ R^2}\) i wyszedł mi... 1.08 ;] Na wikipedii czytam:
Współczynnik determinacji przyjmuje wartości z przedziału [0;1] jeśli w modelu występuje wyraz wolny, a do estymacji parametrów wykorzystano metodę najmniejszych kwadratów.
Mój model nie ma wyrazu wolnego. Rozumiem, że w takiej sytuacji nie ma sensu liczyć współczynnika \(\displaystyle{ R^2}\)? Co można wykorzystać jako miarę dopasowania w sytuacji, gdy model nie ma wyrazu wolnego? ;>
miodzio1988

Współczynnik R^2

Post autor: miodzio1988 »

Ciekawy problem, na pewno policzyłeś dobrze ze wzoru? Mi się wydawało, że wyraz wolny nie jest potrzebny szczerze mówiąc
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Współczynnik R^2

Post autor: leg14 »

Jest potrzebny, bo korzystasz z tego, że średnia reszt jest równa zero. A moze po prostu dodasz wyraz wolny? Masz jakis powod, by tego nie robic?
PLrc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 21 cze 2012, o 19:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 42 razy

Współczynnik R^2

Post autor: PLrc »

Mam.
Mam taką funkcję regresji:
\(\displaystyle{ h(x, \theta)= \frac{1}{\theta_1 x^{(1)}+\theta_2 x^{(2)}}-1.}\)
Jest nieliniowa, ale linearyzowalna. Jak sobie przyjmę
\(\displaystyle{ h(x, \theta)= \frac{1}{\theta_1 x^{(1)}+\theta_2 x^{(2)}}-\theta_3}\)
to funkcja będzie nielinearyzowalna ;/
W sumie, to mam wyraz wolny w swoim modelu, ale go nie wyznaczam
ODPOWIEDZ