Błąd gruby

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
reyg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 14:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: San Escobar
Podziękował: 18 razy

Błąd gruby

Post autor: reyg »

Witam,
jak jednoznacznie stwierdzić (sprawdzić), że w wynikach pomiarowych pojawił się błąd gruby? Podejrzewam trzy takie wartości intuicyjnie. Reguła trzech sigm? Ale czy mogę tak po prostu założyć, że rozkład jest normalny? Przedział, jaki wychodzi z reguły trzech sigm odrzuca jedynie dwie wartości, co sprawia, że krzywa jaką dopasowuje program ma współczynnik korelacji \(\displaystyle{ ~0,6}\), a po odrzuceniu też trzeciej wartości \(\displaystyle{ ~0,9}\). Coś też kojarzy mi się wartość \(\displaystyle{ (x- x_{śr})^{2}}\), jeśli wychodziła duża to wynik odrzucano, ale nie do końca rozumiem, dlaczego.
Zależy mi bardzo na zrozumieniu postępowania przy odrzucaniu błędów grubych i wyjaśnieniu, dlaczego takie wartości mam odrzucić, nie chcę po prostu "kolorować" wyników, bo przecież to bez sensu.
miodzio1988

Błąd gruby

Post autor: miodzio1988 »

Z reguły 3 sigm jest to dobry pomysl

Kod: Zaznacz cały

http://ftims.pg.edu.pl/documents/10673/20555281/Metody%20wykonywania%20pomiarów%20i%20szacowanie%20niepewności%20pomiaru.pdf
Tutaj masz potwierdzenie
reyg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 14:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: San Escobar
Podziękował: 18 razy

Błąd gruby

Post autor: reyg »

dziękuję serdecznie
PLrc
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 236
Rejestracja: 21 cze 2012, o 19:40
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 42 razy

Błąd gruby

Post autor: PLrc »

W sumie z tego dokumentu wynika, że błędy grube się typuje "na oko", bo odchylenie standardowe każą liczyć już bez punktów podejrzanych. Trochę to mało naukowe
ODPOWIEDZ