Model matematyczny procesu ciągłego w przemyśle

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Koso
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2016, o 19:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żory

Model matematyczny procesu ciągłego w przemyśle

Post autor: Koso »

Dzień Dobry,

tematyka Waszego forum bardzo mnie zainteresowała ponieważ w mojej pracy zawodowej borykam się z pewnym problemem, który mógłby zostać rozwiązany za pomocą narzędzi matematycznych o których istnieniu wiem, lecz nie potrafię z nich korzystać oraz nie wiem gdzie szukać informacji. Stąd moja prośba - nie oczekuję gotowych rozwiązań, liczę na pokazanie mi właściwej drogi do poszerzenia horyzontów.

Opis problemu:
Kopalnia węgla kamiennego, powierzchniowa stacja odmetanowania "wysysająca" mieszaninę metan-powietrze rurociągami z wyrobisk dołowych. Gaz ten następnie używa się do produkcji energii elektrycznej. Jest to proces ciągły, raczej bez znaczących skoków o płynnych zmianach.
Co sekundę rejestrowane są parametry:
- ilość mieszanki [m3/min]
- zawartość metanu w mieszance [%]
- ciśnienie atmosferyczne na powierzchni [hPa]
- podciśnienie stacji odmetanowania [Pa]

Parametrami które chciał bym prognozować są:
- ilość mieszanki [m3/min]
- zawartość metanu w mieszance [%]

Siła wpływu (w mojej praktycznej ocenie) pozostałych parametrów na parametry, które chcę prognozować (ilość mieszanki i %):
- ciśnienie atmosferyczne 80%
- podciśnienie stacji odmetanowania 20%

Jak stworzyć równanie matematyczne, model zależności pomiędzy tymi parametrami? Na podstawie danych z ostatnich 10 godzin i przyszłych danych o ciśnieniu atmosferycznym chciał bym przewidzieć te dwa parametry o których piszę. Przedstawiając obrazowo:

(ograniczenie rozmiaru)

Z jakich narzędzi korzystać? W jakiej literaturze szukać wiedzy? Pod jakimi hasłami?

Dziękuję wszystkim, którzy dobrnęli do końca tego posta. Zdaję sobie sprawę z tego iż tematyka jest dość "egzotyczna", więc w razie wątpliwości chętnie wszystko wyjaśnię. Jestem bardzo ciekaw czy pomożecie mi rozwiązać ten problem, ponieważ w znacznym stopniu przyczyniło by się to do zwiększenie efektywności użycia energii elektrycznej w moim zakładzie pracy.

Pozdrawiam!
Maciek
ODPOWIEDZ