Który test wybrać? - małe liczności oczekiwane.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
mateuszl95
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 14 paź 2009, o 20:11
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruszwica
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 8 razy

Który test wybrać? - małe liczności oczekiwane.

Post autor: mateuszl95 »

Cześć,
jak w temacie mam problem z doboru testu. Chciałbym zbadać, czy rozkład języków programowania projektów umieszczonych na stronie w kategorii Games, jest zgodny z rozkładem języków programowania projektów na całej stronie. Jest to moje zadanie domowe.
Dane z populacji mam podane. Mam pobrać próbę o liczności co najmniej 60. I tu pojawia się problem.
Ponieważ języków programowania jest wiele więc po wykonaniu obliczeń wiele wartości oczekiwanych (dla mało popularnych języków) są mniejsze bądź równe 5. Wydaje mi się, że nie mogę połączyć kategorii ponieważ:
1) badana cecha nie jest porządkowa
2) Ciężko jest w jakiś sposób połączyć języki programowania, aby miało to sens.
A w związku z tym nie mogę zastosować testu chi-kwadrat. Jest też dokładny test Fishera, ale go podobno stosuje się tylko dla tabel 2x2 a ja mam po prostu tabelę 1xn. Ponadto nie znam wartości oczekiwanych dla mało popularnych języków programowania. Czy odrzucić te wyniki, utworzyć kategorie inne, czy zastosować inny test co robić?
Dane kategorii Games
ALL 60
Ada 1
Basic 1
C 10
C# 3
C++ 14
Erlang 1
Java 11
JavaScript 4
Perl 2
PHP 6
Python 7
Dane z populacji
ALL 260000
Java 53853
C++ 43423
PHP 33850
C 31966
C# 17244
Python 16702
JavaScript 14011
Perl 10034
Unix Shell 4819
Visual Basic 4133
Delphi 4081
ODPOWIEDZ