Dany jest ciąg niezależnych zmiennych

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
pawdoh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 8 wrz 2009, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Dany jest ciąg niezależnych zmiennych

Post autor: pawdoh »

Siemanko mam problem z zadaniem:

Dany jest ciąg niezależnych zmiennych losowych \(\displaystyle{ X_{1}, ..., X_{50}}\) o jednakowym rozkładzie opisanym gęstością:

f(x) = \(\displaystyle{ \begin{cases} x + 1, x \in <-1, 0> \\ x, x \in (0, 1> \\ 0, wpp \end{cases}}\)

Wyznacz przybliżone prawdopodobieństwo P(\(\displaystyle{ X_{1} + ... + X_{50}}\) < -2).

Prosiłbym o pomoc przy rozwiązaniu zadania i wskazówek co do metodologii.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Dany jest ciąg niezależnych zmiennych

Post autor: Premislav »

Może by tak centralne twierdzenie graniczne?

\(\displaystyle{ \mathbf{P}\left( X_1+\dots+X_{50}<-2\right)=\mathbf{P}\left( \frac{X_1+\dots X_{50}-50 \mathbf{E}X_1}{ \sqrt{50 Var X_1} }< \frac{-2-50\mathbf{E}X_1}{ \sqrt{50 Var X_1}} \right)\sim \Phi\left( \frac{-2-50\mathbf{E}X_1}{ \sqrt{50 Var X_1}}\right)}\)
z CTG (masz policzyć \(\displaystyle{ \mathbf{E}X_1}\) oraz \(\displaystyle{ Var X_1}\) - to będą odpowiednie całki).
\(\displaystyle{ \Phi}\) to dystrybuanta standardowego rozkładu normalnego \(\displaystyle{ \mathcal{N}(0,1)}\).

Nie wiem tylko, czy \(\displaystyle{ 50}\) zmiennych losowych to nie trochę mało.
pawdoh
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 8 wrz 2009, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy

Dany jest ciąg niezależnych zmiennych

Post autor: pawdoh »

A jesteś w stanie powiedzieć z czego te całki mam policzyć, bo kompletnie mi nic to nie mówi?

Na zajęciach liczyliśmy to w bardziej niezrozumiały sposób.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Dany jest ciąg niezależnych zmiennych

Post autor: Premislav »

Miałeś chyba na myśli bardziej zrozumiały, nieprawdaż??

Ogólnie jeśli mamy zmienną losową \(\displaystyle{ X}\) o rozkładzie ciągłym z gęstością \(\displaystyle{ f_X}\), to
\(\displaystyle{ \mathbf{E}X=\int_{\RR}^{} xf_X(x)\mbox{d}x}\) (o ile istnieje, tj. o ile
\(\displaystyle{ \mathbf{E}|X|<\infty}\)) i analogicznie jeśli istnieje drugi moment zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\), to
\(\displaystyle{ Var X= \int_{\RR}^{}\left( x-\mathbf{E}X\right) ^2 f_X(x)\mbox{d}x}\)

W tym przypadku masz
\(\displaystyle{ \mathbf{E}X_i= \int_{-1}^{0}x(x+1)\mbox{d}x+ \int_{0}^{1}x^2 \mbox{d}x= \frac{1}{6}}\) oraz
\(\displaystyle{ Var X_i= \int_{-1}^{0} \left( x-\frac 1 6\right)^2(x+1)\mbox{d}x+ \int_{0}^{1} \left( x-\frac 1 6\right)^2x\mbox{d}x}\)
dla \(\displaystyle{ i=1\dots 50}\)-- 17 cze 2016, o 15:09 --No i nie wiem, jak liczono u Ciebie na zajęciach, bo na nich nie byłem. Skoro mniej więcej kojarzysz jak się to odbywało, to czemu nie spróbujesz się do tego zabrać? Najwyżej poprawilibyśmy błędy.
ODPOWIEDZ