Zagadka statystyczna

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
El pytacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 21 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: El pytacz »

Witam, mam takie oto zadanie do rozwiązania :

Na pewnym targowisku przeprowadzono badanie cen jabłek i gruszek. Średnia cena jabłek wynosiła 1,9 zł/kg, a przeciętny kwadrat odchyleń od średniej wynosił 0,1. Ceny gruszek charakteryzowały się rozkładem zbliżonym do normalnego i około 2/3 zmierzonych cen znajdowało się w przedziale od 2 do 2,50zł. Ceny których artykułów były bardziej zbieżne?

Podejrzewam że dla wprawnego oka nie jest to trudne zadanie, ale szczerze mówiąc sam nie wiem od której strony to w ogóle ugryźć. Prosiłbym o jakieś rady i wskazówki.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: Slup »

Rozumiem to zadanie następująco:
Niech \(\displaystyle{ \sigma_j}\) będzie średnim kwadratowym odchyleniem ceny jabłek od średniej ceny jabłek oraz \(\displaystyle{ \sigma_g}\) będzie średnim odchyleniem ceny gruszek od średniej ceny gruszki na tym targu. Które odchylenie \(\displaystyle{ \sigma_j}\), \(\displaystyle{ \sigma_g}\) jest mniejsze?
W przypadku jabłek masz podane, że \(\displaystyle{ \sigma^2_j=0,1}\). W przypadku gruszek wiesz, że rozkład cen gruszek jest:
1) normalny
2) \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) cen gruszek wpada w przedział \(\displaystyle{ [2,2,5]}\)
Na tej podstawie masz policzyć \(\displaystyle{ \sigma_g}\), a potem porównać to \(\displaystyle{ \sigma_j}\).
Tak ja bym to zinterpretował. Jeśli czegoś nie rozumiesz, to zapytaj.
El pytacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 21 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: El pytacz »

Ja na początku myślałem, że trzeba policzyć jakieś obszary zmienności czy współczynniki zmienności, ale chyba nie możemy tego zrobić skoro nie mamy wartości średnich, dobrze myślę?

W przypadku gruszek rozumiem założenia zadania które wypisałeś, ale nie bardzo wiem jak je wykorzystać dalej żeby znaleźć odchylenie standardowe... Nie pamiętam już za dobrze rozkładu normalnego
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: Slup »

Niestety nie masz podanej średniej ceny gruszek. Z tego, że ich rozkład jest normalny wynika, że miałoby sens przyjąć, że ich średnia cena jest dokładnie w środku podanego przedziału czyli wynosi:
\(\displaystyle{ \mu=\frac{2+2,5}{2}=2,25}\)
Stąd masz rozkład normalny \(\displaystyle{ X}\) o średniej \(\displaystyle{ 2,25}\) i nieznanej wariancji \(\displaystyle{ \sigma^2_g}\), ale wiesz dodatkowo, że:
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(2\leq X\leq 2,5)=\frac{2}{3}}\)
Czyli:
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(-0,25\leq X-2,25\leq 0,25)=\frac{2}{3}}\)
a zatem:
\(\displaystyle{ \mathbb{P}(\frac{-0,25}{\sigma_g}\leq \frac{X-2,25}{\sigma_g}\leq \frac{0,25}{\sigma_g})=\frac{2}{3}}\)
Teraz rozkład \(\displaystyle{ \frac{X-2,25}{\sigma_g}}\) jest normalny o średniej \(\displaystyle{ 0}\) i wariancji \(\displaystyle{ 1}\) i z tablic(albo z internetu) dla tego rozkładu normalnego możesz odczytać, kiedy tamto prawdopodobieństwo wynosi \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\). Z tego policzysz sobie \(\displaystyle{ \sigma_g}\) i porównasz z \(\displaystyle{ \sigma_j}\).
Będziesz mógł też wtedy policzyć współczynnik zmienności.
El pytacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 21 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: El pytacz »

Slup pisze:Teraz rozkład \(\displaystyle{ \frac{X-2,25}{\sigma_g}}\) jest normalny o średniej \(\displaystyle{ 0}\) i wariancji \(\displaystyle{ 1}\)
Wiem że może to będzie głupie pytanie, ale skąd wiemy że teraz ten rozkład normalny ma taką średnią i wariancję?
Slup pisze:Będziesz mógł też wtedy policzyć współczynnik zmienności.
Czyli dobrze myślałem na początku, tak? Dzielę poszczególne odchylenia standardowe przez średnie ceny i wyrażam w procentach?

Z tablic rozkładu normalnego odczytuję, że prawdopodobieństwo wynosi \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) dla \(\displaystyle{ z=0,43}\). Czyli ułamek \(\displaystyle{ \frac{0,25}{\sigma_g} = 0,43}\) ?
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: Slup »

Ma średnią:
\(\displaystyle{ \mathbb{E}(\frac{X-2,25}{\sigma_g})=\frac{\mathbb{E}X-2,25}{\sigma_g}=\frac{2,25-2,25}{\sigma_g}=0}\)
bo założyliśmy, że \(\displaystyle{ \mathbb{E}X=2,25}\)(tj. średnia jest środkiem przedziału \(\displaystyle{ [2,2,5])}\). Ma wariancję:
\(\displaystyle{ \mathbb{E}(\frac{X-2,25}{\sigma_g}-(\mathbb{E}(\frac{X-2,25}{\sigma_g}))^2)^2=\mathbb{E}(\frac{X-2,25}{\sigma_g}-0^2)^2=\mathbb{E}(\frac{X-2,25}{\sigma_g})^2=}\)
\(\displaystyle{ =\frac{\mathbb{E}(X-2,25)^2}{\sigma_g^2}=\frac{\sigma_g^2}{\sigma^2_g}=1}\)
bo wariancję \(\displaystyle{ X}\) oznaczyliśmy przez kwadrat \(\displaystyle{ \sigma_g}\).

Jeżeli chodzi o to, czy masz wyliczyć współczynnik zmienności, to nie wiem. To jest raczej pytanie do układającego zadanie. Ja bym policzył, bo co mi szkodzi podzielić dwie liczby przez siebie.
El pytacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 21 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: El pytacz »

OK, dziękuję nie wiem czy zauważyłeś moje trzecie pytanie bo dopisałem je chyba jak już pisałeś powyższego posta :
El pytacz pisze:Z tablic rozkładu normalnego odczytuję, że prawdopodobieństwo wynosi \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\) dla \(\displaystyle{ z=0,43}\). Czyli ułamek \(\displaystyle{ \frac{0,25}{\sigma_g} = 0,43}\) ?
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 795
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: Slup »

... _dist.html

wybierz opcję between i wpisz od -0.96 do 0.96(rozwinięcia dziesiętne trzeba wpisywać z kropką)
wtedy wychodzi prawdopodobieństwo równe \(\displaystyle{ 0.6629...}\). W każdym razie blisko \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\).
Stąd:
\(\displaystyle{ 0,96\cong \frac{0,25}{\sigma_g}}\)
El pytacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 9 cze 2013, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 21 razy

Zagadka statystyczna

Post autor: El pytacz »

Ach, już wiem na czym polegał mój błąd. Brałem \(\displaystyle{ z}\) dla pola pod krzywą rozkładu normalnego równego \(\displaystyle{ \frac{2}{3}}\), a przecież do tego jeszcze muszę dołożyć połowę pozostałego pola - mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi, bo może zamieszałem teraz w każdym razie to pole wynosi \(\displaystyle{ \frac{5}{6} \approx 0,833}\) i dla takiej wartości \(\displaystyle{ z \approx 0,96}\).

Bardzo Ci dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ