określenie liczebności próbek

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
bulma1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 1 cze 2016, o 13:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: rzeszów

określenie liczebności próbek

Post autor: bulma1 »

witam, mam mały problem. wykonywałam badanie na 5 próbkach. chciałam spr czy ilość próbek była odpowiednia oraz odrzucić wyniki odstające. muszę się z bólem przyznać,że mi to nie wychodzi. Na podstawie otrzymanych wyników mogę określić wariancję, jednak nie wiem co z poziomem ufności i dopuszczalnym błędem szacunku... nie wiem na jakiej podstawie ten błąd określić. Będę tak bardzo wdzięczna za jakieś podpowiedzi
miodzio1988

określenie liczebności próbek

Post autor: miodzio1988 »

A jaki masz poziom ufności i jaki chcesz mieć maksymalny blad?
bulma1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 1 cze 2016, o 13:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: rzeszów

określenie liczebności próbek

Post autor: bulma1 »

hmm no właśnie tutaj mam problem, klasa dokładności maszyny na której wykonywane było badanie to 0,5. Domyślam się, że poziom ufności wynosi w takim wypadku 0,99? nie wiem czy dobrze to rozumiem.
miodzio1988

określenie liczebności próbek

Post autor: miodzio1988 »

Poziom ufności Ty ustalasz.
bulma1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 1 cze 2016, o 13:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: rzeszów

określenie liczebności próbek

Post autor: bulma1 »

czyli jeśli ustalę poziom ufności 0,95 to odczytuję z tablic wartość t dla alfy. Przyjmuję błąd szacunku równy np. b=0,5. Obliczam wariancję i określam liczbę próbek? Tak to ma wyglądać? Mam jeszcze pytanie, jeśli mógłbyś mi pomóc, nie mogę tego ogarnąć.
Odstające wyniki mogę odrzucić za pomocą testu grubbsa? obliczę sobie wartości dla największego i najmniejszego wyniki, ale nie wiem co z wartością krytyczną. We wzorze na ten parametr krytyczny rozkładu t- studenta. Czytałam, ze wartość krytyczna można odczytać bezpośrednio z wykresu lub obliczyć. tylko, że w tym wzorze jest ten parametr krytyczny i nie wiem jak się go otrzymuje. To jest może funkcja w exelu : rozkład t odwrotny?
ODPOWIEDZ