Kolokwium Test T/Przedziały ufności/Test Chi

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
mateusz20001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 31 maja 2016, o 20:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Kolokwium Test T/Przedziały ufności/Test Chi

Post autor: mateusz20001 »

Witam.
Moja dziewczyna ma jutro kolosa, a ja przerabiałem ten materiał wieki temu.
Czy może ktoś pomóc i rozwiązać te zadania, albo chociaż nakierować jakie wzory etc. Kiedyś to robiłem, ale wiedza nie wieczność Nie jest to to samo kolokwium, co będzie, ale podobne. Muszę załapać metodologię.

1. Zmierzono długość truskawek pewnej odmiany, w próbie 16 dojrzałych owoców. Średnia wyniosła 28 mm, a standardowe odchylenie 3 mm. W jakim przedziale liczbowym, z prawdopodobieństwem 99%, znajduje się wartość oczekiwana tej cechy w populacji?

2. Z etykiety piwa Nasze Mocne wynika, że zawiera ono 6% alkoholu. Skontrolowano 25 butelek tego piwa, gdzie stwierdzono średnią zawartość alkoholu 5,75% (ze st. odchyleniem 0,75%). Czy piwo jest zgodne z normą?

3. Ankieterzy firmy produkującej szczepionkę przeciw grypie przepytali 100 osób. Spośród 60 osób, które zaszczepiły się jesienią, 20 przeszło w zimie grypę; wśród pozostałych 40 osób (niezaszczepionych) zachorowało również 20 osób. Czy zachorowanie zależy od zaszczepienia się?
ODPOWIEDZ