przedział ufności, istotności

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kasia_1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2016, o 10:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

przedział ufności, istotności

Post autor: kasia_1234 »

Potrzebuję pomocy w rozwiązaniu zadania. Dane dostępne tutaj:

Chodzi o to, że mamy 12 stężeń jakiegoś roztworu, dla każdego z nich (stężenia) pomiar wykonały 4 osoby. Trzeba sprawdzić czy wyniki są do siebie podobne, obliczyć przedział ufności i istotności. Nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Obliczyłam średnią i odchylenie standardowe dla pomiarów, ale nie wiem co dalej
miodzio1988

przedział ufności, istotności

Post autor: miodzio1988 »

Dalej wyznaczasz odpowiedni kwantyl z rozkladu t-studenta i wyznaczasz przedzial ufnosci
kasia_1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2016, o 10:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

przedział ufności, istotności

Post autor: kasia_1234 »

Nie bardzo wiem, co mam wstawić do wzoru. Mam wartość t dla rozkładu, ale we wzorze trzeba podać średnią i odchylenie. Policzyłam je, ale osobno dla każdego stężenia i nie wiem jak to połączyć ze wzorem... Mogę wyznaczyć średnią ze wszystkich pomiarów, ale nie wiem czy wtedy miałoby to sens, bo zignorowałabym stężenia. Nie wiem czy to co napisałam jest jasne, ale starałam się.-- 31 maja 2016, o 11:57 --Jeszcze inaczej. Mam przed sobą podobne zadanie, gdzie mierzono jedną wielkość i wykonano 25 pomiarów. W tym przypadku sprawa jest prosta i umiem to policzyć. U mnie się komplikuje, bo mam 11 stężeń i dla każdego z nich po 4 wyniki.
ODPOWIEDZ