Statystyka sily/propagacji sygnalu radiowego w czasie

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Hori
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 10 cze 2015, o 20:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Keenaghan

Statystyka sily/propagacji sygnalu radiowego w czasie

Post autor: Hori »

Witam..

(przepraszam za brak polskich znakow)

Nie bardzo wiem z ktorej strony podejsc do problemu, stad moze malo precyzyjna nazwa tematu.

Najlepiej jesli opisze w czym rzecz:

Uklad elektroniczny mierzy sile sygnalu z odbiornika radiowego - mam to rozdzielone na 'biny' z FFT ale dla uproszczenia przyjmijmy ze jest to jedna wartosc odczytywana/mierzona w stalych odstepach czasu.

Ze wzgledu na ograniczenie sprzetowe/pamieci mikrokontrolera nie moge pozwolic sobie na budowanie bardzo duzych tablic - przyjmijmy ze wielkosc tablicy to 255 elementow, czyli mamy 255 ostatnich pomiarow. Albo wartosci z ostatnich 6 sekund (czemu 6 sekund wyjasniam dalej).

Mierzony sygnal nie jest ciagly, zwykle bedzie to kod Morse'a, tak wiec przerwy miedzy 'kropkami/kreskami' nie powinny zanizac sily sygnalu. Nie ma przerw w nadawaniu, moze byc nadawana ciagla nosna. Jesli nic nie odbieramy przyjmujemy ze nadajnik nadal pracuje tylko sygnal nie dociera do odbiornika (nieistotne czemu).

Calosc pomiarow prezentowana na wykresie o szerokosci 600 pikseli na dane, za ostatnia godzine, czyli jeden piksel to 6 sekund. Wykres ma charakter pogladowy, obrazuje warunki i zmiany propagacji fal radiowych w danym okresie czasu.

I tu dochodzimy do mojego problemu - zakladajac ze mam w tablicy dane za te 6 sekund (lub wiecej), jaka metoda bedzie najlepiej obrazowac zmiany sily sygnalu w czasie?

Moje przemyslenia:

Wartosc maksymalna bedzie pokazywac zawyzona wartosc - wyladowania atmosferyczne moga powodowac chwilowe skoki odczytywanych wartosci.

Srednia arytmetyczna zaniza wartosc dla kodu Morse'a ze wzgledu na przerwy miedzy 'kropka/kreska'.

Dominanta - to wydaje sie byc najsensowniejsze, jako ze dlugosc przerw miedzy 'kropka/kreska' ma taka sama dlugosc jak 'kropka', wiec odczytow dla obecnosci sygnalu bedzie wiecej niz braku sygnalu. Jedna 'kreska' trwa tyle co trzy 'kropki' czyli tyle co trzy 'przewry'. Sporadyczne 'trzaski' o sile powyzej sily sygnalu z wyladowan atmosferycznych beda pominiete?

Mediana - ?? tu nie jestem -pewien czy ma to sens... Wiem jak mediana jest liczona ale jakos mi nie pasuje w tym przypadku..

Na tym moja znajomosc statystyki sie konczy niestety, wiec nie wiem czy moge zastosowac cos lepszego co dla znajacych temat bedzie oczywiste... :oops:

Prosze o porade..
ODPOWIEDZ