Wyznaczanie istotności statystycznej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Angban49
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 10:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Wyznaczanie istotności statystycznej

Post autor: Angban49 »

Dzień dobry,

Mój pierwszy post tutaj, od razu z prośbą o pomoc, mam nadzieję, że wybrałem odpowiedni dział.
Przechodząc do sedna, muszę dokonać kilku ocen istotności statystycznej zebranych danych, siedzę nad tym, zapoznaje się z definicjami odpowiednich testów, ale jest to dość skomplikowane. Stąd moja prośba - nie oczekuję, żeby ktokolwiek za mnie to liczył, ale może moglibyście podpowiedzieć mi, jakiego testu użyć, i w jaki sposób to zrobić?

Zagadnienia, z którymi mam problem:

1. Porównuje ze sobą dwie grupy: A i B. Grupa A liczy 390 osób, a grupa B 340 osób. Jak sprawdzić, czy ta różnica jest istotna statystycznie? Próbowałem przyjąć, że wartość oczekiwana to 340+390/2= 365 i liczyć jakoś ze wzoru na chi^2:
\(\displaystyle{ \sum[|Oi-Ei|-0,5]^2/Ei}\),
wyszło 3,826, a przy przyjętym p<0,05 jeszcze chyba się łapie, żeby móc przyjąć hipotezę zerową, wychodzi, że nie jest to różnica istotna statystycznie (znalazłem, że istotność byłaby przy chi^2>3,84). Dobrze, czy nie za bardzo?

2. W tych samych grupach chciałbym sprawdzić, czy różnica w strukturze wieku jest istotna statystycznie. Obliczyłem średnią, odchylenie standardowe i wariancję. Wariancję porównałem testem f, wynik =0,79 (czyli są równe statystycznie?) i później test t wykazał p=0,267 (również równe). Dobrą metodę wybrałem?

3. W grupie A i B wyliczyłem średnią długość spędzoną nad daną czynnością w dniach. W jaki sposób porównać teraz te dwie średnie, czy różnica między nimi jest istotna statystycznie? Tu już proszę o sugestię, jakiego testu użyć

4. W grupie A i B obliczyłem ilość kobiet i mężczyzn. W tym przypadku też chciałbym sprawdzić, czy jest to istotnie statystycznie różnica. W jaki sposób to zrobić? Porównywać procenty czy liczby bezwględne?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc!
miodzio1988

Wyznaczanie istotności statystycznej

Post autor: miodzio1988 »

Próbowałem przyjąć, że wartość oczekiwana to 340+390/2= 365 i liczyć jakoś ze wzoru na chi^2:
SUM([Oi-Ei-0,5]^2/Ei),
1. Co dokładnie w których grupach chcesz porównać? Średnią czy jakąś konkretną cechę?

2. Metoda dobra, obliczeń nie mamy jak zweryfikować.

3. Masz testy parametryczne i nieparametryczne na rownosc srednich, poszukaj tych testow. Dlaczego testu t nie uzyjesz ponownie?

4. Tutaj mozesz zastowować test proporcji

Ale szczerze bardzo chaotycznie to opisujesz, czyli dokładnie nie wiesz co robisz/liczysz. Zatem możemy przyjąć hipotezę, że wiekszosc tego jest po prostu zle zrobione. Te obliczenia po co robisz?
Angban49
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 10:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Wyznaczanie istotności statystycznej

Post autor: Angban49 »

miodzio1988 pisze: Ale szczerze bardzo chaotycznie to opisujesz, czyli dokładnie nie wiesz co robisz/liczysz.
Też czasami odnoszę takie wrażenie, jak nad tym siedzę :D Potrzebna mi ta istotność do pracy naukowej, żeby móc prawidłowo zinterpretować wyniki.

1. Chcę porównać, czy różnica pomiędzy 390 a 340 osobami jest istotna statystycznie.
2. Tu jeszcze znalazłem, że Test-T można użyć do rozkładu normalnego, a w przeciwnym razie lepiej zrobić nieparametryczny test U-Manna Whitney'a. Jak sprawdzić, który powinienem zastosować?
3. Pytanie jw., jak sprawdzić na swoich danych, czy potrzebuje stosować test parametryczny, czy nieparametryczny?
4. Mogę prosić o jeszcze jakąś podpowiedź, bo widzę, że jest ich kilka? Test dla jednej proporcji/dla dwóch? Moje dane wyglądają tak:

Grupa A - Mężczyźni: a; Kobiety: b
Grupa B - Mężczyźni: c Kobiety: d
miodzio1988

Wyznaczanie istotności statystycznej

Post autor: miodzio1988 »

1. Chcę porównać, czy różnica pomiędzy 390 a 340 osobami jest istotna statystycznie.
Różnica czego?
Angban49
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 10:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Wyznaczanie istotności statystycznej

Post autor: Angban49 »

miodzio1988 pisze:
1. Chcę porównać, czy różnica pomiędzy 390 a 340 osobami jest istotna statystycznie.
Różnica czego?
Ilości. Nie robi się takich obliczeń? Np. żeby sprawdzić, czy można przyjąć, że grupy są lub nie są równoliczne?
miodzio1988

Wyznaczanie istotności statystycznej

Post autor: miodzio1988 »

Ok, zatem w 1 masz zastosować test chi kwadrat, zgadza się

2. Możesz sprawdzić czy próbka pochodzi z rozkładu normalnego

3. Sprawdzić założenia testów parametrycznych w szczegolnosci rozkład normalny

4. Więc znowu chi kwadrat.
Angban49
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 26 kwie 2016, o 10:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

Wyznaczanie istotności statystycznej

Post autor: Angban49 »

Naszła mnie taka wątpliwość co do punktu pierwszego:

Mam 2 grupy A: 390 osób, B: 340 osoby. Jak liczę chi-kwadrat bez poprawki Yatesa to wychodzi ~3,9, a z poprawką - 3,82, co, jako, że są to wartości na granicy (3,84 w tym przypadku) zmienia mi nieco interpretację

Którą opcję mam wybrać?
ODPOWIEDZ