przedział ufności dla średniej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Fredi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 6 kwie 2008, o 14:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 16 razy

przedział ufności dla średniej

Post autor: Fredi »

Witam,
Mam do rozwiązania następujące zadanie:
Wiadomo, że wielkość dziennego popytu na pożyczki w pewnej firmie ma rozkład normalny z odchyleniem standardowym \(\displaystyle{ 4}\). Obserwowano ten popyt przez \(\displaystyle{ 10}\) dni i otrzymano \(\displaystyle{ \overline{X}=24,4}\).
  • a) podać realizację przedziału ufności dla wartości oczekiwanej popytu na poziomie ufności \(\displaystyle{ 0,9}\). Tutaj nie mam problemu - mamy tu do czynienia z przedziałem ufności dla średniej, gdy wariancja jest znana. Wychodzi mi przedział \(\displaystyle{ \left[ 22,33; 26,47\right]}\)
  • b) oszacować (w oparciu o otrzymany przedział ufności) prawdopodobieństwo, że popyt na pożyczki będzie w danym dniu większy od \(\displaystyle{ 30}\). Tutaj mam już kłopot, ponieważ pytanie jest o dzienny popyt. Wiem tyle, że ma on rozkład normalny, ale jak tutaj wykorzystać policzony wcześniej przedział ufności?
  • c) Oszacować wartość \(\displaystyle{ x}\) tak, że prawdopodobieństwo tego, że dzienny popyt będzie większy niż \(\displaystyle{ x}\) nie przekroczy \(\displaystyle{ \frac{1}{10}}\)
Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki.
ODPOWIEDZ