rozkład wykładniczy i rozkład Weibulla

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Krwawa Joanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2016, o 15:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin

rozkład wykładniczy i rozkład Weibulla

Post autor: Krwawa Joanna »

Udowodnić, że jeśli X ma rozkład wykładniczy, to \(\displaystyle{ Y= X^{ \frac{1}{\alpha } }}\) ma rozkład Weibulla. Pierwszy raz mam zrobić zadanie z tym rozkładem i nie za bardzo wiem jak. Mam jeszcze kilka innych przykładów tego typu, ale ze znanymi mi rozkładami, więc tam większych problemów nie będzie. Czy ktoś mógłby mi to przejrzyście wyjaśnić?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

rozkład wykładniczy i rozkład Weibulla

Post autor: Premislav »

Można do tego podejść od strony dystrybuanty. Zakładam, że \(\displaystyle{ \alpha>0}\).
Niech \(\displaystyle{ X \sim \mathcal{E}xp(\lambda)}\). Rozkład zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) ma nośnik \(\displaystyle{ (0,+\infty)}\) (albo jak kto woli \(\displaystyle{ [0,+infty)}\), to nie ma znaczenia).
Zatem
\(\displaystyle{ \mathbf{P}(Y \le y)=\mathbf{P}(X^{\frac 1 \alpha}\le y)= \begin{cases} 0 \text{ gdy } y \le 0\\ \mathbf{P}(X \le y^{\alpha}) \text{ w przeciwnym razie } \end{cases}=\\=\mathbf{1}_{(0,+\infty)} \int_{0}^{y^{\alpha}}\lambda e^{-\lambda x}\mbox{d}x=\bigg|t=x^{\frac 1 \alpha}\bigg|=...}\)
ODPOWIEDZ