Średnia, mediana, modalna, odchylenie - pytanie do zadania

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
SwiatoweSpiski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2016, o 14:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 7 razy

Średnia, mediana, modalna, odchylenie - pytanie do zadania

Post autor: SwiatoweSpiski »

Witam. Potrzebuję pomocy w zadaniu, o treści:
W grupie 20 studentów i 14 studentek przeprowadzono test. Dla studentów wyniki były następujące: \(\displaystyle{ x ̅ (srednia)= 84, Me = Mo = 74, s = 12}\) punktów. Dla studentek \(\displaystyle{ x ̅(srednia)=Me=Mo=74, s=8}\) punktów.
a) Kto wypadł lepiej?
b) Określ średni wynik testu i współczynnik zmienności dla całej grupy.
Ad a) Z czego miałbym skorzystać, aby sprawdzić, która płeć wypadła lepiej. Nie wiem, jak za bardzo wykorzystać odchylenie standardowe. Obliczyłem, że w obu przypadkach, dzięki medianie, wartość dwóch środkowych liczb wyniosła 148. Modalna, chyba nie za wiele tutaj pomoże? No i nie wiem też za bardzo, jak skorzystać ze średniej.

Ad b) Średni wynik testu, czyli po prostu dodaję średnią punktów z obu grup i dzielę przez wszystkich uczestników? A w przypadku współczynnika zmienności, dla s w liczniku miałbym dodać z obu grup s?-- 15 mar 2016, o 12:18 --Mógłby ktoś pomóc? Czy może tutaj skorzystać ze wzoru na współczynnik skośności? Wówczas u studentów wyszłoby 0,83, a studentek 0. Nie wiem, od czego tu zacząć w ogóle.
ODPOWIEDZ