róznice między średnimi

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
madzius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2007, o 02:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

róznice między średnimi

Post autor: madzius »

mam problem jak zwykle ze Statisticą... i bardzo proszę o podpowiedź w następującym temacie:

zostały wykonane 2 razy badania na tych samych osobach. jako wyniki tych badan mam podane średnia, odchylenie standardowe, wynik maksymalny i minimalny. Mam okreslic czy róznice, jakie wystąpiły pomiedzy wynikami są istotne.

Jak mam to zrobic w statistice? domyslam sie ze powinnam zrobic "test istotnosci srednich"? ale sa tam szczególy których nie rozumiem

1. Czy te proby sa zależne?
2. w pierwszym badaniu było 10 osób, w drugiej 9, jak to uwzględnic?
3. czy test ma byc dwustronny czy jednostronny??
4. jaki to test (t-studenta?) ?

bardzo, bardzo prosze o odpowiedz!!!
Ostatnio zmieniony 24 sie 2007, o 09:00 przez madzius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

róznice między średnimi

Post autor: scyth »

Ciężko powiedzieć czy próby są zależne - to zależy od tego, co badasz. Wtedy stosuje się różne testy (zazwyczaj t-Studenta). Możesz podać więcej szczegółów?
madzius
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2007, o 02:50
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

róznice między średnimi

Post autor: madzius »

Oczywiście, już mówię dokładnie. Otóż mam grupę badanych pod względem wydolności organizmu osób. Wykonane są dwie próby oddalone w czasie. Pierwsza przed podjęciem treningu i druga - po odbyciu treningów. I mam dane liczbowe dotyczące tych prób. Jednak nie jak wczesniej pisałam, tylko srednia, max, min i odchylenie ale poszczegolne wyniki. Mam okreslic czy roznica miedzy tymi dwiema probami jest istotna.

Ja doszłam do tego, że chce zrobic test istonosci różnic dla prób zależnych, szczegóły znalazłam tu:
Jednakże mam pewien szkopuł, mianowicie u mnie grupa badanych za pierwszym i drugim razem ma inną liczność (1. próba 18, druga- 12 (miałam odrzucic pare wynikow bliskich sredniej z 20 osobowej grupy - pisze to bo nie wiem czy to ma znaczenie)) . W artykule który znalazłam nie ma mowy o takim przypadku. Czy moge to zrobic tym testem o którym pisałam? (tzn w Statistice: Statystyka -> Statystyki podstawowe i tabele ->Test t dla prób zależnych)
czy on nie nadaje sie do prób o różnym n ??

pozdrawiam Magda
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

róznice między średnimi

Post autor: scyth »

Co do programu to za bardzo Ci nie powiem gdzie i co kliknąć, natomiast jeśli chodzi o rozwiązanie problemu to masz dwa wyjścia (zakładam, że wydolność organizmu jest zmienną typu ciągłego).

1. Proste
Niestety musisz odrzucić tych 6 pacjentów dla których nie masz danych i dla pozostałych 12 przeprowadzić test t-Studenta dla prób zależnych.

2. Nieco mniej proste
Jeśli nie chcesz wyrzucać tych pacjentów i masz jakieś dodatkowe dane dla tych pacjentów (typu wiek, BMI, płeć itp.) to te dane możesz uwzględnić próbując jakoś modelować te dane. Robisz model mieszany (w SAS-ie jest taka opcja, nie wiem jak u Ciebie) - podając te dodatkowe zmienne możesz dodatkowo zwiększyć moc testu, gdyż one mogą tłumaczyć pewne zmienności w badanych próbkach (no i dodatkowo jest uwzględniona korelacja). Choć szczerze mówiąc dla Twojego badania nie sądzę, żeby miało to jakiś wpływ, ponieważ masz tylko dwa punkty w czasie (metoda dobrze się sprawdza dla badań klinicznych, gdzie jest wiele wizyt i długi okres "follow up"). Wtedy też możesz sobie sprawdzić co się dzieje gdy nie wyrzucisz żadnego z wyników (piszesz, że jakieś wyrzuciłaś - w badaniach klinicznych należy z tym uważać i usuwa się jedynie tzw. protocol violations).
ODPOWIEDZ