Hipoteza-dobór metody

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Klaudia_Joanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 12 cze 2015, o 16:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy

Hipoteza-dobór metody

Post autor: Klaudia_Joanna »

Witam,
bardzo proszę o pomoc w dobraniu metody do poniższego zadania:
Pewna firma wprowadziła na rynek nowy model czajnika. Diagnostycy firmy badali czas bezawaryjnej pracy pewnej części otrzymując wyniki(w miesiącach):
Egzemplarze wyprodukowane wiosną: 4,5,6,4,7,8
Egzemplarze wyprodukowane latem: 6,5,6,6
Egzemplarze wyprodukowane jesienią: 4,5,6
Egzemplarze wyprodukowane zimą: 7,7,9,4,7
Zakładając normalność rozkładów i jednorodność wariancji sprawdź, na poziomie istotności 0,05,czy moment produkcji istotnie różnicuje średni czas bezawaryjnej pracy badanej części czajnika.

Z góry dziękuję za pomoc.
daniel89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 3 lut 2016, o 10:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Podziękował: 1 raz

Hipoteza-dobór metody

Post autor: daniel89 »

Ktoś pyta czy występuje różnica średniego czasu bezawaryjnej pracy badanej części czajnika, więc warto by wyliczyć średnie : wiosną , latem , jesienią i zimą i potem porównać je każde ze sobą. Pytają się nas o różnice więc testujemy \(\displaystyle{ m _{1} \neq m _{2}}\) .
Dobranie metody to chyba nie jest problem. Rozkład jest normalny i jednorodność wariancji a co za tym idzie odchylenia standardowego. Statystyka testowa jest oczywista.

Ps. Kto ma nie spostrzegać czy się uczysz ? Jakaś tajemnica w tej nauce straszna jest
Klaudia_Joanna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 63
Rejestracja: 12 cze 2015, o 16:33
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy

Hipoteza-dobór metody

Post autor: Klaudia_Joanna »

Dziękuję za odpowiedź i pomoc dopiero zaczynam ma poważnie ze statystyką więc każda wskazówka mi się przyda ) teraz juz wiem jak dokończyć
daniel89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: 3 lut 2016, o 10:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrowiec Św.
Podziękował: 1 raz

Hipoteza-dobór metody

Post autor: daniel89 »

Jak będziesz miała rozwiązanie to je pokaż sprawdzę ja czy ktoś inny

Zaczynam ze statystyką .. ja kończę po tym semestrze , nareszcie ..
miodzio1988

Hipoteza-dobór metody

Post autor: miodzio1988 »

Klaudia_Joanna pisze:Dziękuję za odpowiedź i pomoc dopiero zaczynam ma poważnie ze statystyką więc każda wskazówka mi się przyda ) teraz juz wiem jak dokończyć
No tutaj Anova się akurat kłania.
Ktoś pyta czy występuje różnica średniego czasu bezawaryjnej pracy badanej części czajnika, więc warto by wyliczyć średnie : wiosną , latem , jesienią i zimą i potem porównać je każde ze sobą.
Każdy ze sobą to słaba metoda. CO jeżeli masz np 10 grup?
ODPOWIEDZ