Pytania- przedziały ufności, błąd bezwzględny, wariancja

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
lukasson22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2016, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Pytania- przedziały ufności, błąd bezwzględny, wariancja

Post autor: lukasson22 »

Bardzo proszę o pomoc, nie mogę nigdzie znaleźć nawet teorii do poczytania o tym wszystkim :/.

1. Realizacja przedziału ufności dla parametru Q ma postać <U_alfa-Epsilon; U_alfa + Epsilon >. Ile wynosi błąd bezwzględny tego oszacowania?
a) |U_alfa| / Epsilon
b) U_alfa
c) Epsilon
d) Epsilon/|U_alfa|
2. Prawidłowe stwierdzenia odnoszące się do poziomu ufności:
a) określa on prawdopodobieńśtwo, z którym określony przedział pokrywa estymowaną wartość parametru rozkładu danej cechy
b) przyjmuje się go rzędu 0.95
c) Określa on prawdopodobieństwo z jakim nieznany parametr znajduje się w szacowanym przedziale ufności
d) przyjmuje się go rzędu 0.05
3. Jak zmieni się długość przedziału ufności dla wartości oczekiwanej m rozkładu Normalnego (sigma nieznana), gdy liczebność próby zwiększymy czterokrotnie?
a) zmniejszy się x2
b) nie zmieni się
c) Zwiększy się x2
d) Zwiększy się x4
4. W analizie wariancji czynnik różnicujący zmienną objaśnianą:
a) musi mieć charakter ilościowy (wyrażany numerycznie)
b) musi mieć charakter jakościowy (nie jest numeryczny)
c) może mieć zarówno charakter ilościowy jak i jakościowy
d) musi mieć co najmniej dla poziomy
5. Wyniki uzyskane za pomocą analizy wariancji są wiarygodne jeśli:
a) każda z analizowanych populacji ma rozkład normalny
b) próby pobrane z każdej populacji muszą być równoliczne
c) wariancje w populacjach musza być równe
d) każda populacja powinna mieć rozkład zbliżony do rozkładu normalnego
6. Wybierz prawdziwe stwierdzenia dotyczące weryfikacji hipotez statystycznych:
a) Krytyczny poziom istotności przy dwustronnym zbiorze krytycznym jest taki sam jak przy jednostronnym zbiorze krytycznym
b) Krytyczny poziom istotności przy dwustronnym zbiorze krytycznym jest dwa razy mniejszy niż przy jednostronnym zbiorze krytycznym
c) Jeśli odrzuci się hipotezę przy jednostronnym zbiorze krytycznym to nie musi być ona odrzucona przy dwustronnym- przy tym samym poziomie istotności
d) Jeżeli odrzuci się hipotezę przy dwustronnym zbiorze krytycznym, to odrzuci się ją także przy jednostronnym- przy tym samym poziomie istotności.
7. W teście serii do badania losowości próby sprawdzianem jest statystyka oznaczająca liczbę serii w transponowanej następująco próbie:
a) każdemu elementowi próby mniejszemu od wariancji przyporządkowujemy 0, pozostałym 1.
b) każdemu elementowi próby mniejszemu od średniej przyporządkowujemy 0, reszcie 1.
c) każdemu mniejszemu od dominanty przyporządkowujemy 0, reszcie 1.
d) każdemu elementowi próby mniejszemu od mediany przyporzadkowujemy 0, większemu od mediany liczbę 1, elementy równe medianie odrzucamy
8. Dwustronny zbiór krytyczny stosuje się (wybierz prawdziwe powody):
a) Dla uzyskania optymistycznej oceny krytycznego poziomu istotności
b) w przypadku braku możliwości sformułowania precyzyjnej hipotezy alternatywnej (hipoteza np. Średnia 1 różna niż Średnia 2)
c) dla uzyskania pesymistycznej oceny krytycznego poziomu istotności
d) w przypadku możliwości sformułowania precyzyjnej hipotezy alternatywnej (hipoteza np. Średnia 1 mniejsza niż Średnia 2).
miodzio1988

Pytania- przedziały ufności, błąd bezwzględny, wariancja

Post autor: miodzio1988 »

Jakie są Twoje typy?
lukasson22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2016, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Pytania- przedziały ufności, błąd bezwzględny, wariancja

Post autor: lukasson22 »

1. C
2. A i B, choć B nie powinno być "zazwyczaj".
3. A
4. B
5. A i C
6. B i D
7. D
8. B i C
miodzio1988

Pytania- przedziały ufności, błąd bezwzględny, wariancja

Post autor: miodzio1988 »

Jakieś uzasadnienie?
lukasson22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2016, o 15:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Pytania- przedziały ufności, błąd bezwzględny, wariancja

Post autor: lukasson22 »

1. Wydaje mi się, że Epsilon to sam w sobie błąd bezwzględny który nam ogranicza przedział.
2. c mi nie pasuje bo to czy coś znajdzie się w przedziale czy nie to świadczy o odrzuceniu hipotezy albo przyjęciu, temu a. B jak wyżej pisałem.
3. We wzorze jest w mianowniku pierwiastek z ilości prób, więc pierwiastek z 4 to dwa, a skoro mianownik to zmniejszone dwukrotnie.
4. Próbowałem szukać na necie informacji o tym, nie widziałem informacji o wartościach liczbowych, więc wydaje mi się że będzie coś jakościowego.
5. Tutaj mi się kojarzy zadanie które robiliśmy na zajęciach- przyjmowaliśmy równe wariancje (potem sprawdzaliśmy tą hipotezę dodatkowo, czy możemy założyć że są równe) i robiliśmy to właśnie chyba na rozkładach normalnych .
6. B wydaje mi się logiczne, mam przed oczami wykresy po prostu z tablic ;p.
Co do odpowiedzi C i D to mi się wydają dosyć równoważne. Ale to jest bardziej już "jakbym miał strzelać to bym dał to".
7. Test serii.
8. Odpowiedzi B i C kojarza mi się po prostu z tym że "nie mamy podstaw do odrzucenia". .
timus221
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 579
Rejestracja: 13 sty 2011, o 20:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 120 razy
Pomógł: 7 razy

Pytania- przedziały ufności, błąd bezwzględny, wariancja

Post autor: timus221 »

Również jestem ciekaw co do udzielonych odpowiedzi, czy są one prawidłowe ?
ODPOWIEDZ