Estymator nw

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Estymator nw

Post autor: musialmi »

Niech \(\displaystyle{ X_1, X_2}\) będą takie, że \(\displaystyle{ X_i \sim N(\theta_i, 1)}\) i \(\displaystyle{ (\theta_1,\theta_2) \in \left\{ (\theta_1,\theta_2) \in \RR^2 \colon \theta_1 \leq \theta_2 \right\}}\). Wyznacz estymator największej wiarygodności parametru \(\displaystyle{ (\theta_1, \theta_2)}\).

No dobra, mnożę gęstości, dostaję \(\displaystyle{ L(\theta_1,\theta_2)=\frac{1}{2\pi}e^{-\frac{(x_1-\theta_1)^2}{2}-\frac{(x_2-\theta_2)^2}{2}}}\), maksymalizuje się ona tam, gdzie jej logarytm, no to zapiszmy logarytm i policzmy jego pochodne:
\(\displaystyle{ \ln L(\theta_1,\theta_2)=\ln\frac{1}{2\pi}-\frac{(x_1-\theta_1)^2}{2}-\frac{(x_2-\theta_2)^2}{2}}\),
\(\displaystyle{ \frac{\partial \ln L}{\partial \theta_i}=x_i-\theta_i}\)

Pochodne zerują się w punktach: \(\displaystyle{ \theta_1=x_1, \ \theta_2=x_2}\). Chciałoby się napisać, że odpowiedź to \(\displaystyle{ (x_1,x_2)}\), ale nie obchodził mnie w tym rozwiązaniu warunek, że \(\displaystyle{ \theta_1\leq\theta_2}\). Jak to dokończyć?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Estymator nw

Post autor: Premislav »

Normalnie? Przecież jeżeli znalazłeś maksimum dla \(\displaystyle{ (\theta_{1}, \theta_{2}) \in \RR^{2}}\), no i jest ono przyjmowane w punkcie, który spełnia warunek \(\displaystyle{ \theta_{1} \le \theta_{2}}\), to jest w nim też maksimum funkcji wiarygodności na zbiorze
\(\displaystyle{ \left\{(\theta_{1},\theta_{2})\in \RR^{2}: \theta_{1} \le \theta_{2} \right\}}\)
Aha, tylko tu jeszcze chyba trzeba zbadać określoność hesjanu, ale na oko będzie taka jak byśmy chcieli.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Estymator nw

Post autor: musialmi »

Premislav pisze:i jest ono przyjmowane w punkcie, który spełnia warunek \(\displaystyle{ \theta_{1} \le \theta_{2}}\)
A skąd wiemy, że jest?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Estymator nw

Post autor: Premislav »

Przepraszam, źle spojrzałem, bzdurę napisałem.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Estymator nw

Post autor: musialmi »

Wybaczam ci, ale jak zachęcisz kogoś, żeby mi wyjaśnił koniec tego zadania, to wybaczę jeszcze bardziej
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Estymator nw

Post autor: Premislav »

musialmi, pewnie już zapomniałeś o tym zadaniu, ale cóż, trudno. Pomyślałem sobie tak. Ustalmy dowolne \(\displaystyle{ c \in \RR^{+}}\) (tutaj to oznacza nieujemne) i rozważmy taką sytuację:
szukamy maksimum \(\displaystyle{ l(\theta_{1}, \theta_{2})=\ln\frac{1}{2\pi}-\frac{(x_1-\theta_1)^2}{2}-\frac{(x_2-\theta_2)^2}{2}}\) przy warunku \(\displaystyle{ \theta_{2}-\theta_{1}=c}\) z użyciem metody mnożników Lagrange'a.
Tworzymy funkcję Lagrange'a:
\(\displaystyle{ f(\theta_{1}, \theta_{2})=\ln\frac{1}{2\pi}-\frac{(x_1-\theta_1)^2}{2}-\frac{(x_2-\theta_2)^2}{2}+\lambda(\theta_{2}-\theta_{1})}\)
i po przeliczeniu pochodnych cząstkowych po \(\displaystyle{ \theta_{1}}\) i \(\displaystyle{ \theta_{2}}\) mamy taki układ równań:
\(\displaystyle{ \begin{cases}x_{1}-\theta_{1}=\lambda \\x_{2}-\theta_{2}=-\lambda\\ \theta_{2}-\theta_{1}=c \end{cases}}\)
Rozwiązujemy ten układ równań, jak będzie trzeba to jeszcze badamy okreslonośc odpowiedniego hesjanu, no i wstawiamy do funkcji wiarygodności. Potem ten wynik zmaksymalizujemy po \(\displaystyle{ c}\).
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Estymator nw

Post autor: musialmi »

Premislav pisze:musialmi, pewnie już zapomniałeś o tym zadaniu
Nie, problemy matematyczne nie wygasają ;p

Czy w ostatnim składniku funkcji \(\displaystyle{ f}\) nie powinno być \(\displaystyle{ \lambda(\theta_{2}-\theta_{1}-c)}\)? Dlatego, że \(\displaystyle{ f}\) powinna być postaci \(\displaystyle{ g_1+\lambda g_2}\), gdzie potem do układu wstawia się: \(\displaystyle{ f_{\theta_1}=0, \quad f_{\theta_2}=0, \quad g_2 = 0}\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Estymator nw

Post autor: Premislav »

Masz rację, powinno być. Oczywiście pochodnych cząstkowych to nie zmienia, ale co fakt to fakt.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Estymator nw

Post autor: musialmi »

Niech \(\displaystyle{ t_1, t_2}\) będą rozwiązaniami tego układu równań ze względu na \(\displaystyle{ \theta_1, \theta_2}\). Wychodzi wtedy, że \(\displaystyle{ l(t_1, t_2) = \ln \frac{1}{2\pi}}\). Nie jest to zależne od \(\displaystyle{ c}\), więc nie można zmaksymalizować po \(\displaystyle{ c}\). Wniosek jest taki, że czy na zbiorze \(\displaystyle{ \left\{ (\theta_1,\theta_2) \in \RR^2 \colon \theta_1 \leq \theta_2 \right\}}\), czy poza nim, maksimum \(\displaystyle{ l}\) jest to samo.

Ale, jak widać w pierwszym poście, wyszło wtedy \(\displaystyle{ \theta_1=x_1}\), a teraz wyszło \(\displaystyle{ \theta_1 = \frac{x_1+x_2-c}{2}}\) i również przy \(\displaystyle{ \theta_2}\) są różnice. Jak mam to rozumieć?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Estymator nw

Post autor: Premislav »

To ciekawe, bo jak ja podstawiłem, to inaczej mi wyszło, a \(\displaystyle{ \theta_{1}}\) i \(\displaystyle{ \theta_{2}}\) mam jak u Ciebie.
Wprawdzie estymator największej wiarygodności nie musi być jednoznacznie wyznaczony, ale jednak nie jestem pewien, czy to ten przypadek, coś mi się tu nie podoba. Może zapytam jutro prowadzącego.
Awatar użytkownika
musialmi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3466
Rejestracja: 3 sty 2014, o 13:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: PWr ocław
Podziękował: 382 razy
Pomógł: 434 razy

Estymator nw

Post autor: musialmi »

Dzięki za zainteresowanie!
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Estymator nw

Post autor: Premislav »

Pan dr powiedział, że robimy po prostu tak:
bierzemy tę próbę, liczymy normalnie bez tego warunku, tak jak to zrobiłeś w pierwszym poście, no i jeśli mamy \(\displaystyle{ X_{1} \le X_{2}}\) (tj. obserwacja z tego pierwszego rozkładu jest nie większa niż ta z drugiego), to estymatorem największej wiarygodności jest
\(\displaystyle{ (\theta_{1},\theta_{2})}\), a w przeciwnym wypadku nie ma enw.
EDIT: ech, tu miało być \(\displaystyle{ (X_{1}.X_{2})}\), za szybko piszę.
Ale nie wiem, czy mnie zbył, czy nie...
ODPOWIEDZ