Zmienna losowa ciągła - pytania

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Kar_O93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 lis 2015, o 18:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 4 razy

Zmienna losowa ciągła - pytania

Post autor: Kar_O93 »

Hej
W środę mam kolokwium z wnioskowania statystycznego i w trakcie rozwiązywania zadań natrafiłam na dwa problemy, które nie dają mi spokoju Od razu zaznaczę, że nie chodzi mi o pomoc w rozwiązywaniu przykładów, bo z tym sobie radzę

1. Muszę wyznaczyć parametr c
\(\displaystyle{ f(x) =}\) \(\displaystyle{ \begin{cases} cx &\text{dla } 0 \le x \le 3\\0 &\text{dla } x \in (-\infty,0) \cup (3,+\infty)\end{cases}}\)

I gdy już wyznaczę to obliczam dystrybuantę

\(\displaystyle{ F(x) =}\) \(\displaystyle{ \begin{cases} 0 &\text{dla } x < 0\\ \frac{1}{9}x^{2} &\text{dla } 0 \le x < 3\\1 &\text{dla } x \ge 3 \end{cases}}\)

Chodzi mi o te znaki w przedziałach Nie rozumiem kiedy mamy \(\displaystyle{ \le, \ge}\) ,\(\displaystyle{ <}\) i \(\displaystyle{ >}\).. w innych przykładach, np. mam, że 0 \(\displaystyle{ \le}\) \(\displaystyle{ x}\)..

2. Muszę wyznaczyć parametr c
\(\displaystyle{ f(x) =}\) \(\displaystyle{ \begin{cases} cx &\text{dla } 0 \le x \le 3\\1 &\text{dla } x \in (-\infty,0) \cup (3,+\infty)\end{cases}}\)

Tutaj chodzi o 1 Na ćwiczeniach zawsze mieliśmy 0 i teraz nie wiem czy ta 1 coś zmienia czy liczę tak jak w przykładzie 1 ? Z góry dziękuję za każdą wskazówkę i pomoc
Alef
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 394
Rejestracja: 27 sie 2012, o 10:44
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 95 razy

Zmienna losowa ciągła - pytania

Post autor: Alef »

1. Zobacz na definicję dystrybuanty. Czy jest to funkcja lewostronnie czy prawostronnie ciągła?

2. \(\displaystyle{ F(x)=\int\limits_{-\infty}^{x}f(t)dt}\) gdzie \(\displaystyle{ f(t)}\) jest gęstością. Skoro mamy inne gęstości to jest duża szansa, że dystrybuanta też będzie inna...
ODPOWIEDZ