Ryzyko kwadratowe

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
studenttt91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 paź 2012, o 17:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 10 razy

Ryzyko kwadratowe

Post autor: studenttt91 »

Mam problem z zadaniem. Zakładamy, że \(\displaystyle{ X_1 , \ldots , X_n}\) to niezależne zmienne losowe o rozkładzie \(\displaystyle{ N(m,\sigma^{2})}\) z nieznanymi parametrami. Mam wyznaczyć estymator wariancji \(\displaystyle{ \Hat{\Theta}}\) o minimalnym ryzyku kwadratowym

Wiem, że muszę minimalizować funkcję \(\displaystyle{ R=E \left( \Hat{\Theta}- \sigma^{2} \right)^2}\) i stąd otrzymać wzór na \(\displaystyle{ \Hat{\Theta}}\). Ale jak to zrobić? Znam tylko metodę wyznaczania estymatorów metodą największej wiarygodności. Proszę o pomoc.
Ostatnio zmieniony 1 lis 2015, o 17:23 przez studenttt91, łącznie zmieniany 4 razy.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Ryzyko kwadratowe

Post autor: robertm19 »

Chyba nie ma metody na efektywne wyznaczanie takich estymatorów. Gdybyś się ograniczył do estymatorów nieobciążonych do pomocne jest twierdzenie Rao Blackwella.
studenttt91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 15 paź 2012, o 17:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 10 razy

Ryzyko kwadratowe

Post autor: studenttt91 »

A nie można zastosować nierówności Rao-Cramera i powiedzieć jaką wariancję powienien mieć ten estymator?
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Ryzyko kwadratowe

Post autor: robertm19 »

Rao-Cramer dotyczy estymatorów nieobciążonych.
ODPOWIEDZ