Korelacja - pytanie o sposób liczenia

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
sonicwork
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 00:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Korelacja - pytanie o sposób liczenia

Post autor: sonicwork »

Mam taki oto problem statystyczny:
Posiadam zestaw odpowiedzi do niezwiązanych ze sobą pytań, pochodzący od wielu osób. Ilość pytań i zakres liczbowy odpowiedzi jest stała więc można prosto policzyć korelację pomiędzy różnymi osobami. Jednak jest jeden haczyk, odpowiedź do każdego pytania to liczba całkowita: 1, 2 lub 3. W takim wypadku wydaje mi się że np korelacja rang Spearmana nie będzie dawała prawidłowego wyniku gdy w rangach będą tylko 3 wartości a odpowiedzi znacznie więcej.

1. Czy moje obawy są słuszne? Pierwszy raz spotykam się z korelacją i być może bredzę
2. Za pomocą jakiego narzędzia/wzoru matematycznego radzilibyście liczyć korelacje w tym przykładzie?
szw1710

Korelacja - pytanie o sposób liczenia

Post autor: szw1710 »

Kwestia co znaczą \(\displaystyle{ 1,2,3}\). Czy badana cecha jest ilościowa czy jakościowa? W przypadku jakościowej ale danej w skali porządkowej można liczyć korelację rang Spearmana.

Najlepiej opisz dokładniej co badasz i podaj dane w arkuszu lub pliku tekstowym.

Przy dwóch cechach jakościowych (skala może być nawet nominalna), można też liczyć współczynnik zbieżności Czuprowa.
sonicwork
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 00:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Korelacja - pytanie o sposób liczenia

Post autor: sonicwork »

Faktycznie tutaj chodzi o rodzaj cechy.
A więc tak, mam pytania z odpowiedziami A, B, C. I chcę policzyć korelację pomiędzy poszczególnymi osobami które odpowiedziały w ankiecie. Nie ma tutaj żadnej ilości, jedynie odpowiedź A, B lub C.
miodzio1988

Korelacja - pytanie o sposób liczenia

Post autor: miodzio1988 »

Pokaz lepiej swoje dane
sonicwork
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 67
Rejestracja: 3 wrz 2010, o 00:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1 raz

Korelacja - pytanie o sposób liczenia

Post autor: sonicwork »

Mam serię pytań zadaną grupie osób, mogą wybrać odpowiedź A, B lub C. Potrzebuję obliczyć korelację czy mówiąc prościej zgodność odpowiedzi pomiędzy dwoma dowolnymi osobami. Dane wyglądają mniej więcej tak:

... 847b5.html

Gdyby cecha była ilościowa to bez problemu bym to policzył. Jednak takie dane nie wiem jak ugryźć.-- 15 paź 2015, o 16:33 --Czy naprawdę nikt nie jest w stanie podpowiedzieć sensownego rozwiązania mojego problemu?

Sprawdzałem to co mi podpowiedzieliście ale nie pasuje albo nie potrafię prawidłowo zastosować. Jedyne co mi przychodzi na myśl to sprawdzić ilość identycznych odpowiedzi w każdym pytaniu. Jednak wtedy to już chyba nie można mówić o korelacji a jedynie podobieństwie?
ODPOWIEDZ