Weryfikacja hipotezy H0...

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Iterael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DG

Weryfikacja hipotezy H0...

Post autor: Iterael »

... przy nie znanym S, ale znanymi wartościami X i alfa? Potrafię zrobić to zadanie przy znanym odchyleniu standardowym (grecka literka podobna do G), ale nie wiem już jak sobie poradzić z drugą wersją tego zadania, czyli testem t studenta. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak się to robi?
miodzio1988

Weryfikacja hipotezy H0...

Post autor: miodzio1988 »

\(\displaystyle{ S}\) możesz wyliczyć przecież jak masz dostęp do danych. Znane odchylenie estymujesz odchyleniem próbkowym
Iterael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DG

Weryfikacja hipotezy H0...

Post autor: Iterael »

Mów mi jeszcze, a na pewno zrozumiem. Matematyk ze mnie słaby jest i dlatego napisałem prośbę o pomoc, proszę wytłumacz mi krok po kroku jak się to robi.
miodzio1988

Weryfikacja hipotezy H0...

Post autor: miodzio1988 »

ALe za mam Ci tlumaczyc? Jak się odchylenie liczy?
Iterael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DG

Weryfikacja hipotezy H0...

Post autor: Iterael »

Hm... s policzę sobie wzorem co mam na tej stronie wiki ... pr.C3.B3by ? O to chodziło?! Nieźle nie ogarnięty jestem.
miodzio1988

Weryfikacja hipotezy H0...

Post autor: miodzio1988 »

Tak, o to chodzilo
Iterael
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 wrz 2015, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: DG

Weryfikacja hipotezy H0...

Post autor: Iterael »

To wtedy zostaje tylko policzyć t i t alpha i odczytać z tablic, później samo porównanie i jeśli wartość bezwzględna t (o ile wyjdzie ujemnie, a wątpię) będzie mniejsze od t alpha to wtedy hipoteza H0 jest poprawna inaczej jest już nie poprawna. Zapomniałem sobie wzoru i już error.
ODPOWIEDZ