Zrozumieć średnia harmoniczną

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
t-o-m
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2015, o 22:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Śląsk
Podziękował: 7 razy

Zrozumieć średnia harmoniczną

Post autor: t-o-m »

Z tego co przeczytałem wynika, że średnia harmoniczna ma zastosowanie wtedy kiedy mamy dane w jednostce względnej - np podana jest gęstość zaludnienia w osobach na jeden km^2. Mam jednak takie zadanie:

Jest sobie mieszarka a w niej są trzy składniki: A, B i C. W mieszarce umieszczono 20 KG składnika A, 25 KG składnika B i 5 KG składnika C. Składnik A kosztuje 15 PLN / KG, składnik B 20 PLN / KG a składnik C 30 PLN / kg. Mam obliczyć cenę za jeden KG zmieszanej substancji.

Próbowałem skorzystać ze wzoru na średnią harmoniczną ważoną wychodząc z założenia, że skoro dane są podane w formie względnej to akurat ten wzór trzeba wykorzystać.

\(\displaystyle{ \frac{20+25+5}{ \frac{20}{15} + \frac{25}{20} + \frac{5}{30} } \approx 18,18}\)

Prawidłowy wynik to 19, więc średnia obliczona za pomocą powyższego wzoru jest nieprawidłowa. To jak to w końcu jest z tą średnią harmoniczną i kiedy ją właściwie należy stosować?
szw1710

Zrozumieć średnia harmoniczną

Post autor: szw1710 »

Do takich zadań trzeba podejść nie od strony pamięciowej, ale trochę "na chłopski rozum". Powiedzmy, że mieszanka ma \(\displaystyle{ n}\) składników w proporcjach \(\displaystyle{ k_1,\dots,k_n}\) kg oraz cenach \(\displaystyle{ p_1,\dots,p_n}\) złotych za kilogram. Zawsze trzeba poszukać czegoś wspólnego. Popatrz: do mieszarki wrzucono \(\displaystyle{ k=k_1+\dots+k_n}\) kg składników. Ile za nią zapłacono? Więc jaka jest cena kilograma? I jaka to średnia? Celowo proponuję użycie liter.
Ostatnio zmieniony 23 lip 2015, o 23:12 przez szw1710, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Medea 2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2491
Rejestracja: 30 lis 2014, o 11:03
Płeć: Kobieta
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 479 razy

Zrozumieć średnia harmoniczną

Post autor: Medea 2 »

Nie ma czegoś takiego jak odpowiedź na pytanie, kiedy używać średniej harmonicznej. Niestety, ale będziesz to wiedział dopiero wtedy, kiedy już ją rozpiszesz.

W podanym przez Ciebie przykładem przydaje się bardziej średnia ważona: wagi u Ciebie to \(\displaystyle{ 20, 25, 5}\), zaś wartości to \(\displaystyle{ 15, 20, 30}\).

Odpowiedź to \(\displaystyle{ \frac{20 \cdot 15+ 25 \cdot 20+5 \cdot 30}{20 + 25 + 5} = \dots}\)
ODPOWIEDZ