metody statystyczne w analizie wyników wyborów - pytań wiele

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Van Ghione
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 8 mar 2010, o 17:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kruczyn

metody statystyczne w analizie wyników wyborów - pytań wiele

Post autor: Van Ghione »

Dawno tu nie pisałem, ale no cóż poradzę że mój problem
od razu zastrzegam nie jestem matematykiem, jestem zwyczajnym studentem geografii, który chce zrobić fajną analizę wyborczą w pracy magisterskiej, z wykorzystaniem modelu matematyczno-statysytcznego, który by przedstawiał jak zmienne niezależne (cechy społeczno-gospodarcze, około 50 cech) wpływają na cechy zależne (wyniki wyborów prezydenckich w 2015 r. - obie tury = 2 zmienne). Taki model będzie wykorzystywał zmienne z każdej jednostki przestrzennej osobno (układem przestrzennym będzie zasięg Okręgowych Komisji Wyborczych, komisji takich było 51)
Poczytałem trochę na ten temat , wszyscy guru w mej dziedzinie zalecają albo regresje wielokrotną, albo analizę kanoniczną. Oczywiście żadnej z nich nie miałem w mym programie studiów, a książki ledwie nakreślają problem. I dlatego mam parę pytań
1. Która jest metodą łatwiejszą?
2. Jak najłatwiej jest wykonać takie analizy? Czy darmowa trialowa wersja programu Statistica posiada tą opcje?
3. Inne programy jak sobie radzą? Znajomy mówili mi o SPSS, Rstudio i WEKA, ale ja nie znam kompletnie tych programów
Dobrze dla mnie byłoby jakby program był w języku polskim, lub też niemieckim, bo z angielskim sobie zdecydowanie gorzej radzę.
ODPOWIEDZ