Użycie tesów chi kwadrat i t student dla podanego pytania

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
monika_krakow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2015, o 13:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Użycie tesów chi kwadrat i t student dla podanego pytania

Post autor: monika_krakow »

Dzień dobry,

chciałam prosić o pomoc w wyborze odpowiednich testów.
Mam jedno pytanie na które jest do wyboru 7 odpowiedzi (możliwość wielokrotnego wyboru). Pytanie zostało zadane tylko jednej grupie ludzi (kobiety w określonym wieku). Po zebraniu wyników mam dane:

odp. a - X głosów
odb. b - Y głosów
itp.

Muszę teraz opracować pytanie używając testów chi kwadrat oraz/lub t studenta. Chciałam zapytać czy jest to możliwe? Często w artykułach wspomina się o przynajmniej dwóch grupach osób i nie wiem czy dla moich danych te testy mają jakiś sens. Jeśli mają to czy mogę prosić o wskazówki jak zacząć?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Użycie tesów chi kwadrat i t student dla podanego pytania

Post autor: SlotaWoj »

Potrzeba więcej informacji.

Musisz założyć jaki jest rozkład badanej cechy i na podstawie wyników badania będziesz coś estymować.
Testu chi kwadrat używa się np. przy określeniu przedziału ufności dla odchylenia standardowego, a t-studenta – przy określaniu przedziału ufności dla średniej, gdy odchylenie standardowe nie jest znane, a próba niezbyt liczna.
monika_krakow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 maja 2015, o 13:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Użycie tesów chi kwadrat i t student dla podanego pytania

Post autor: monika_krakow »

Pomyślałam nad problemem i postanowiłam zrobić tak. Pytanie jest treści: "Czy wykonujesz badanie x?" Podzieliłam respondentki na dwie grupy - z miasta oraz ze wsi i podliczyłam ich odpowiedzi. Odpowiedź tak ma wartość 1, a odpowiedź nie ma wartość 0. Następnie w Excelu wykonałam test t Studenta z hipotezą, że kobiety ze wsi wykonują tyle samo badań co kobiety w mieście. Wyniki zamieściłam w arkuszu.

Kod: Zaznacz cały

https://www.dropbox.com/s/ddtf3matqjh01zs/badanie.xls?dl=0


Czy mogłabym prosić o opinie czy to jest poprawnie?
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Użycie tesów chi kwadrat i t student dla podanego pytania

Post autor: SlotaWoj »

Aha!

Czyli masz zweryfikować hipotezę nt. równości dwóch wskaźników struktury (inna nazwa: proporcji).
Zrobiłaś to w Excelu, ale dla mnie istotne są użyte do tego celu formuły, a w pobranych arkuszu formuł nie ma.

Zapoznaj się z tym co nt.

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Test_dla_proporcji#Testy_dla_dw.C3.B3ch_proporcji
piszą w Wikipedii
ODPOWIEDZ