Próba oraz zmienne zależne/niezależne

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
garpet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2015, o 22:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław

Próba oraz zmienne zależne/niezależne

Post autor: garpet »

Hej!

Mam problem z kilkoma rzeczami ze statystyki - dla większości pewnie będzie to banał, ale ja siedzę nad tym chyba od początku semestru i nie idzie. Generalnie jakieś podstawowe obliczenia ogarniam - typu mediana czy średnia arytmetyczna, jednak z tymi rzeczami mam problem.
Prosiłabym po prostu o wytłumaczenie, o co chodzi.

Np.:
1. Spośród 800 studentów biorących udział w badaniu wybieramy 40. 80% stanowią mężczyźni, 20 kobiety. Trzeba obliczyć, ile kobiet i ilu mężczyzn znalazło się w próbie.

2. W populacji jest 80%K i 20%M. Proba: 40 osob. Ile K i M znajdzie sie w probie?

Czy w próbie ma znaczenie, jaki jest procentowy rozkład płci? I czy będzie on podobny jak w całej populacji? Trochę nie bardzo wiem jak się zabrać, coś się w głowie kołacze, ale pewnie nie jest to, o co pytają.


Mam też problem, jeśli chodzi o zmienne zależne/niezależne. W teorii wiem, o co chodzi, ale w zadaniu już się gubię. Np., Manipulowano nastrojem badanych i mierzono: zadowolenie i smutek. Co jest zmienna niezależną?


Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
ODPOWIEDZ