Zakres zmienności

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Orzech241
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwie 2015, o 15:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Zakres zmienności

Post autor: Orzech241 »

witam, mam nietypowe zadanie, raczej teoretyczne lecz kompletnie nie wiem jak do niego podejść, mógłby mi ktoś pomóc ? Mianowicie treść brzmi tak :

"Zakres zmienności czasu obsługi w okienku kasowym jest określony przedziałem (5min-20min). Co to oznacza ?"


poprzednie zadanie tyczyło się interpretacji typowych przedziałów zmienności, natomiast co z tego mogę wywnioskować ? Prosiłbym o pomoc.

generalnie stanąłem na tym, że można obliczyć albo przedział klasyczny albo przedział pozycyjny.
Natomiast, do obu brakuje mi istotnych elementów, jedyne co z tego widać na pierwszy rzut oka to Rozstęp (różnica pomiędzy wartością minimalną a maksymalną cechy) wynosi 15 min.
Wątpię, żeby to była odpowiedz na to pytanie a zeby obliczyc przedzial klasyczny potrzebne jest odchylenie standardowe i średnia arytmetyczna, teoretycznie średnia wynosi 12,5 minuty ale co z odchyleniem ?
zaś pozycyjny wymaga mediany i odchyleń ćwiartkowych (odchylenie ćwiartkowe to Q3-Q1/2 więc w sumie nie byłoby to nic ciężkiego bo (20-5)/2 wynosi 7,5 tylko w jaki sposob obliczyc medianę ? Macie jakiś pomysł ?
szw1710

Zakres zmienności

Post autor: szw1710 »

Po prostu klienci przy kasie byli obsługiwani w czasie od \(\displaystyle{ 5}\) do \(\displaystyle{ 20}\) minut. Wszyscy bez wyjątku.
Orzech241
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 12 kwie 2015, o 15:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Zakres zmienności

Post autor: Orzech241 »

nie wiem czy dobrze, ale obliczyłem sobie medianę oraz odchylenie cwiartkowe, wiec mysle ze jest dobrze.
szw1710

Zakres zmienności

Post autor: szw1710 »

Żeby Ci konkretnie pomóc, musisz mieć dane. Bez tego ani rusz.
ODPOWIEDZ