Badanie zależności między cechami

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
karolalol21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 22:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce

Badanie zależności między cechami

Post autor: karolalol21 »

[Witam,

Mam problem z zadaniem, mam sprawdzić czy istnieje zależność między kwartałem wystąpienia ospy a ilością chorujących/zapadalnością w Polsce i woj. lubelskim. Mam następujące dane
kwartał I: Polska - 42669 woj. lub - 1299
kwartał II: Polska - 22200 woj. lub - 445
kwartał III Polska - 2196 woj lub - 34
kwartał IV Polska - 1778 woj lub - 35

problem w tym, że nie wiem jak się do tego zabrać, czy próba nadaje się do obliczeń?
Woj. lubelskie zawiera się w Polsce nie wiem czy powinnam te dane odjąć i jakie metody zastosować?? Proszę pomóżcie
]
szw1710

Badanie zależności między cechami

Post autor: szw1710 »

A nie chodzi czasem o osobne zbadanie zależności zapadalności na ospę od kwartału w Polsce i potem w woj. lubelskim? W tej sytuacji można by policzyć współczynnik korelacji rang Spearmana. Dla obu wariantów.
karolalol21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 22:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce

Badanie zależności między cechami

Post autor: karolalol21 »

[ Chodzi mi o odpowiedz na pytanie czy zachorowalność dla województwa i Polski są zależne od kwartału, czy metoda rang Spearmana jest jedynym sposobem na obliczenie zależności??
Czy np kozystanie z testu nizależności chi-kwadrat ma sens w tym przypadku??]
szw1710

Badanie zależności między cechami

Post autor: szw1710 »

Ten test oczywiście też można wykonać. Kwartał jest cechą niemierzalną. Ale oczywiście musisz go wykonać w obu przypadkach. 1. Kwartały/Polska, 2. Kwartały/Lubelskie.

Współczynnik Spearmana liczymy dla skal porządkowych. Powiedzmy, że kwartały są w tej skali.
karolalol21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 22:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce

Badanie zależności między cechami

Post autor: karolalol21 »

Super, dziękuję rozumiem że najbezpiecznej w tym wypadku policzyć to współczynnikiem Spearmana oddzielnie:)
A czy w układzie kwartały/ Polska i woj. świętokrzyskie mogę policzyć test zgodności chi kwadrat czy pozwoli mi to porównać rozkłady i czy będzie to miało jakiś istotny sens w tym przypadku??]
szw1710

Badanie zależności między cechami

Post autor: szw1710 »

Możesz zbadać czy oba rozkłady się zgadzają. Ale wcześniej sprawdź niezależność. Czy w jednym nie jest tak, a w drugim inaczej.
Awatar użytkownika
epicka_nemesis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: 27 gru 2010, o 00:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 28 razy

Badanie zależności między cechami

Post autor: epicka_nemesis »

Wydaje mi się, że w tym przypadku zdał by egzamin współczynnik zbieżności Czuprowa. Czyli masz kwartały a po "drugiej stronie" masz Lubelskie i reszta Polski. Swoją drogą jeśli chodzi o samą istotę sezonowości musiałabym mieć kwartalne dane z kilku lat.
szw1710

Badanie zależności między cechami

Post autor: szw1710 »

karolalol21, zgadzam się z Przedmówczynią (z którą dyskutowałem sprawę prywatnie). Nie traktuj tego w kategorii, że jeden mówi tak, a drugi inaczej, jak lekarze diagnozujący tego samego pacjenta. Przedmówczyni ma rację i zastosuj się do jej rad.
karolalol21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 22:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce

Badanie zależności między cechami

Post autor: karolalol21 »

[ Czyli mam dwa wyjścia albo policzę to za pomocą zbieżności Czuprowa i będę miała jako cechy X kwartały a warianty cechy Y to woj. lubelskie i (Polska - woj. lubelskie), albo policzę to oddzielnie np X to kwartały a warianty Y to kolejne lata zachorowalności na ospę w Polsce (bo mam takie dane z ostatnich 20 lat i nie wiem dlaczego o tym nawet nie pomyślałam ) i oddzielnie dla woj. lubelskiego.
Co do woj. lubelskiego mam dane z lat 1990 - 2010 więc chyba muszę to policzyć na dwa razy bo w roku 1999 była zmiana poddziału administracyjnego kraju i woj lubleskie z lat 1990-1998 jest rożne od 1999 - 2010. Jak myślicie??

Ps. Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc ]
Awatar użytkownika
epicka_nemesis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 419
Rejestracja: 27 gru 2010, o 00:05
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznan
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 28 razy

Badanie zależności między cechami

Post autor: epicka_nemesis »

Więc to co podałam w pierwszym poście swoim to dla jednego roku a tych lat masz więcej. To już można coś działać.
karolalol21 pisze: ...albo policzę to oddzielnie np X to kwartały a warianty Y to kolejne lata zachorowalności na ospę w Polsce...
Nie tworzysz zależności pomiędzy kwartałami a latami
karolalol21 pisze:... (bo mam takie dane z ostatnich 20 lat i nie wiem dlaczego o tym nawet nie pomyślałam ) i oddzielnie dla woj. lubelskiego.
dla całej Polski możesz zrobić analizę szeregów czasowych w kontekscie sezonowości (kwartały)
karolalol21 pisze: Co do woj. lubelskiego mam dane z lat 1990 - 2010 więc chyba muszę to policzyć na dwa razy bo w roku 1999 była zmiana poddziału administracyjnego kraju i woj lubleskie z lat 1990-1998 jest rożne od 1999 - 2010. Jak myślicie??
Tu lubelskie jednak bym podzieliła czyli stworzyłabym dwa szeregi pierwszy od 1990-1998 drugi - to co zostało czyli 1999-2010 oczywiście z podziałem na kwartały skoro masz dane kwartalne. Poczytaj sobie o analizie sezonowości.
karolalol21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 22:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce

Badanie zależności między cechami

Post autor: karolalol21 »

[ czyli jak zbudować tablicę korelacyjną żeby znaleźć związek między kwartałem a zachorowalnością?
Przepraszam za pytanie ale trochę się pogubiłam



Muszę znaleźć też zależności między zachorowalnością a płcią i tu chyba będę mogła użyć już standardowo testu chi kwadrat i np współczynnika Cramera?]
szw1710

Badanie zależności między cechami

Post autor: szw1710 »

1. Tak jak sugerowała koleżanka koszerny_rozum, lubelskie, Polska-lubelskie
2. Tak
karolalol21
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 29 mar 2015, o 22:17
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce

Badanie zależności między cechami

Post autor: karolalol21 »

[ Dziękuję Wam bardzo za pomoc ]
ODPOWIEDZ