indeksy, średnie tempo zmian

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Flowers
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 10 paź 2012, o 13:56
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował: 16 razy

indeksy, średnie tempo zmian

Post autor: Flowers »

Dzień dobry, mam mały problem z zadaniem, które brzmi następująco:
Indeksy łańcuchowe wielkości produkcji pewnego zakładu za lata 2006 - 2010 kształtowały się następująco : \(\displaystyle{ 1,52}\) ; \(\displaystyle{ 1,48}\) ; \(\displaystyle{ 1,30}\); \(\displaystyle{ 1,25}\). Jak zmieniła się wielkość produkcji w ciągu badanego okresu? o ile procent wzrosła (spadła) wielkość produkcji w 2010 r. w stosunku do 2007? Obliczyć srednie tempo zmian.

No i wypisałam wpierw indeksy łańcuchowe w kolejności\(\displaystyle{ -}\) ; \(\displaystyle{ 1,52}\) ; \(\displaystyle{ 1,48}\) ; \(\displaystyle{ 1,30}\); \(\displaystyle{ 1,25}\) i z tego już byłam w stanie wyliczyć średnie tempo zmian co dało mi 1,383 ( czyli wielkość produkcji wzrastała rocznie średnio o 38,3 %) Dodatkowo zmieniłam indeks lancuchowy na indeks stały, gdzie podstawą był rok 2007, bo myślałam, że uda mi się wykazać jak zmienił się rok 2010 w stosunku do 2007, jedna nie pokrywa mi się to z odpowiedziami. Czy mógłby mnie ktoś nakierować, jak obliczyć wielkość produkcji w ciągu badanego okresu i o ile procent wzrosła (spadła) wielkość produkcji ?
odpowiedzi : wielkość produkcji wzrosła o 265%, wzrost 62,5 %
ODPOWIEDZ