Kiedy odrzucamy hipotezę?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
MegaNiekumata
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 mar 2015, o 20:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Kiedy odrzucamy hipotezę?

Post autor: MegaNiekumata »

Cześć! Mam problem z hipotezami. Wiem kiedy jaki wzór, obliczam dobrze wyniki tylko nigdy nie umiem stwierdzić czy hipotezę zerową należy odrzucić czy też nie.
Jeśli np.:
\(\displaystyle{ t = -0,77}\)
\(\displaystyle{ t-\alpha = -1,833}\)

to \(\displaystyle{ H_0}\) odrzucamy na rzecz alternatywnej czy nie?
Czy dobrze myślę, że \(\displaystyle{ t-\alpha}\) zawiera się w obszarze krytycznym?

Będę wdzięczna za każdą odpowiedź napisaną "językiem dla umysłu nieścisłego", bo nie potrafię tego sama rozgryźć
Ostatnio zmieniony 2 mar 2015, o 11:35 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Andreas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 1 lis 2008, o 22:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 156 razy

Kiedy odrzucamy hipotezę?

Post autor: Andreas »

Najlepiej zawsze rób pomocniczy rysunek do zadania. Zaznacz na nim obszar krytyczny i wartość testu, wtedy bardzo łatwo widać czy odrzuć hipotezę zerową, czy nie.
Odrzucamy wtedy, gdy wartość testu należy do przedziału krytycznego.

... static.png
reject - odrzucamy
MegaNiekumata
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 1 mar 2015, o 20:36
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk

Kiedy odrzucamy hipotezę?

Post autor: MegaNiekumata »

Dzięki za odpowiedź! Czyli dobrze myślę, że \(\displaystyle{ t-\alpha}\) \(\displaystyle{ (-1.833}\)) znajduje się w obszarze krytycznym (\(\displaystyle{ t = -0,77}\))? I hipotezę zerową odrzucamy, tak? Przepraszam za tak banalne pytania, ale dla mnie są to rzeczy niełatwe do nauki i zrozumienia
Ostatnio zmieniony 2 mar 2015, o 11:36 przez , łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Andreas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1130
Rejestracja: 1 lis 2008, o 22:33
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 156 razy

Kiedy odrzucamy hipotezę?

Post autor: Andreas »

Odrzucasz wtedy, gdy wartość statystyki należy do obszaru krytycznego. Nie wiem jaka w twoim zadaniu była hipoteza alternatywna (a od niej zależy przedział krytyczny), więc nie mogę odpowiedzieć jak jest. Nie wiem co to jest u ciebie t.
Napisz jak wygląda przedział krytyczny.
ODPOWIEDZ