Ile testować aby mieć pewność że już jest dobrze

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
bienieck
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 7 maja 2010, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy

Ile testować aby mieć pewność że już jest dobrze

Post autor: bienieck »

Załóżmy, że produkujemy odkurzacze. Z całej produkcji bierzemy 50 i sprawdzamy czy działają. W teście okazuje się, że 5 z 50 odkurzaczy nie przechodzi pozytywnie testów.
Wprowadziliśmy pewne modyfikacje do sposobu testowania (np. zwiększyliśmy tolerancję).
Chcielibyśmy się teraz upewnić, że po wprowadzonej zmianie wszystkie odkurzacze będą przechodzić test. Ile powinienem sprawdzić? Zaznaczam, że nie mogę sprawdzić poprzednio testowanych odkurzaczy.

To jest pewien dylemat, który zrodził mi się w głowie i nie jestem pewny jak do tego podejść. Uznałem, że najlepiej znowu sprawdzić 50 odkurzaczy.
Zastanawiałem się też czy może liczba 30 jest reprezentatywna, ze statystyki pamiętam, że liczba ta była w pewnym sensie "magiczna" bo pozwalała korzystać z rozkładu normalnego ale teraz się zastanawiam czy w przedstawionym przypadku ma to jakikolwiek związek.

Czy jest ktoś w wstanie rozwiać moje wątpliwości?
Z góry dziękuję
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Ile testować aby mieć pewność że już jest dobrze

Post autor: pesel »

bienieck pisze:Wprowadziliśmy pewne modyfikacje do sposobu testowania (np. zwiększyliśmy tolerancję).
Chcielibyśmy się teraz upewnić, że po wprowadzonej zmianie wszystkie odkurzacze będą przechodzić test. Ile powinienem sprawdzić? Zaznaczam, że nie mogę sprawdzić poprzednio testowanych odkurzaczy.
Chcesz żeby wszystkie przechodziły test? No to musisz sprawdzić wszystkie.

Jest taka ustawa:
Ustawa z dnia 7 maja 2009 r. o towarach paczkowanych (odkurzacz jest paczkowany więc pewnie podchodzi):



Tabelka 2 (p. 7005) być może odpowie na niektóre Twoje pytania. Dla tego konkretnego przypadku jeżeli partia odkurzaczy liczyła od 501 do 3200 sztuk wtedy bierzesz z nich dwie próbki po 50 sztuk każda. Oznaczmy je A i B. Sprawdzasz próbkę A. Jeżeli nie wiecej niż 2 są wadliwe to cała partia jest ok i tej B już nie sprawdzasz. Natomiast jeżeli w próbce A wadliwych jest od 3 do 5 to bierzesz się za próbkę B (jak w A było więcej niż 5 wadliwych to cała partia jest dyskwalifikowana). I teraz jeżeli łącznie w próbce A i B wad będzie mniej niż 7 to całą partia się kwalifikuje. Jeżeli 7 lub więcej to ta liczba wad dyskwalifikuje całą partię.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2015, o 21:04 przez pesel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
bienieck
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 108
Rejestracja: 7 maja 2010, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 9 razy

Ile testować aby mieć pewność że już jest dobrze

Post autor: bienieck »

pesel pisze:Chcesz żeby wszystkie przechodziły test? No to musisz sprawdzić wszystkie.
OK, a jakbym chciałbym mieć np 90% pewności, że wszystkie przejdą test?

Wiesz chodzi mi o to, że jak mam na przykład 1000 odkurzaczy i nie mam czasu czy pieniędzy na sprawdzenie wszystkich to biorę tylko jakąś grupę, która ma mi powiedzieć w jakimś przybliżeniu jak się ma sprawa z całym 1000 (po to ta cała statystyka ponoć jest ).

btw
Nie znałem tej procedury, którą przytoczyłeś. Na pewno zapoznam się z tą ustawą
ODPOWIEDZ