przedzialy ufnosci i testowanie hipotez

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Goska2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 8 cze 2007, o 16:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Nowy Sącz

przedzialy ufnosci i testowanie hipotez

Post autor: Goska2 »

Jakby ktoś potrafił jakieś zadanie i mi pomógł to z góry dziękuje
zad 1
Pewna maszyna toczy wałki o określonej średnicy. Do kontroli technicznej pobrano kolejno 16 sztuk i otrzymano następujące wyniki pomiarów średnicy (w mm):
8,8 9,2 10,1 10 9,7 10,6 11,8 10,5
12,1 11,5 9,9 12,6 12,4 12,8 13 12,7
Na poziomie istotności równym 0,01 zweryfikować hipotezę, że wybór próby był losowy.

zad 2
Pracownik firmy budowlanej otrzymał zlecenie na ułożenie płytek ceramicznych w pewnym pomieszczeniu.Odchylenie standardowe grubości szczeliny pozostawionej pomiędzy płytkami wynosi 0,1.Z doswiadczenia wynika, że w 99% przypadków grubości szczeliny nie przekracza 3,5. Przy założeniu, że grubość szczeliny jest zmienną losową o rozkładzie normalnym, oblicz jej średnią grubość

zad3
Przecietne oszczędności gospodarstw domowych we francji wynosza 10,5% rocznego dochodu. Zakładające, że próbka ma liczność 250. Odchylenie standardowe z próbki wynosi 1,8%. Wyznacz 90% przedziału ufności dla przeciętnego udziału oszczędności w dochodach rocznych.

zad4
w pewnym okresie zachorowalności na pewną chorobę pobrano wśród dziewcząt i chłopców próbkę. Wywylosowanej próbie 1000 chłopcow, chorych było 150. Wśród dziewcząt na 1200 chorych było 220. Na poziomie istotności α=0,05 zweryfikuj hipotezę o jednakowym procencie chorych w obu grupach.

w tym zadaniu mam problem z hipotezą alternatywna wydaje mi sie że jest to model E1 i Ho p1=p2 i ( H1 p1
Awatar użytkownika
Lady Tilly
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3807
Rejestracja: 4 cze 2005, o 10:29
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: nie wiadomo
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 712 razy

przedzialy ufnosci i testowanie hipotez

Post autor: Lady Tilly »

W zadaniu pierwszym możesz zastosować chyba test
ODPOWIEDZ