Błąd podany w procentach

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
terezjasz20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 sty 2015, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Błąd podany w procentach

Post autor: terezjasz20 »

Witam

Potrzebuję pomocy w podaniu statystki wystąpienia błędów. Mam dylemat jak obliczyć błąd i podać go w procentach. A mianowicie.

Jest dany odcinek 10 metrów na tym odcinku na długości 1 metra wystąpił błąd. Wynik to 10%. Jednakże po jakimś czasie znowu w tym miejscu na odcinku 1 metra wystąpił ponownie błąd. W jaki sposób podać/obliczyć błąd?

Wynik to 20%? A co jeśli błąd wystąpił 5 razy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Błąd podany w procentach

Post autor: kropka+ »

Napisz trochę jaśniej. Co ma wspólnego czas z odcinkiem? Odcinek czego - tkaniny? Co to znaczy, że znowu błąd na tym samym metrze? Ile razy może wystąpić błąd na tym samym metrze?
terezjasz20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 sty 2015, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Błąd podany w procentach

Post autor: terezjasz20 »

Błąd taki może wystąpić na przykład jak spawamy. Spaw o długości 10 metrów, a do wycięcia 1 metr. Czyli 10% całkowitej długości. Poprawek może być np. 5 i 5 razy trzeba spawać dany odcinek.


PS I nie jestem pewny czy to liczyć tak, że pięć poprawek to 50%. Moim daniem tak trzeba, ale nie jestem pewny więc wszedłem na to forum.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Błąd podany w procentach

Post autor: kropka+ »

terezjasz20 pisze: Wynik to 20%? A co jeśli błąd wystąpił 5 razy?
Moim zdaniem inny wynik.

1 błąd - spawasz 10 metrów, w tym 1 błędnie to błąd \(\displaystyle{ \frac{1}{10} \cdot 100 \% =10 \%}\)
2 błędy - czyli spawałeś 11 metrów, w tym 2 źle to błąd \(\displaystyle{ \frac{2}{11} \cdot 100 \% =18,(18) \%}\)
3 błędy - \(\displaystyle{ \frac{3}{12} \cdot 100 \% =25 \%}\)
4 błędy - \(\displaystyle{ \frac{4}{13} \cdot 100 \% \approx 30,77 \%}\)
5 błędów - \(\displaystyle{ \frac{5}{14} \cdot 100 \% \approx 35,71 \%}\)
terezjasz20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 sty 2015, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Błąd podany w procentach

Post autor: terezjasz20 »

Tylko jeśli przyjmiemy dla tych obliczeń, że 10 metrów spoiny to 10zł to 1 metr to 1zł. Jeżeli 5 razy się błąd pojawi to 5 zł. A z twoich obliczeń wyniknie, że w procentach to 35,71 % a w kosztach to wyniesie 50%.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Błąd podany w procentach

Post autor: kropka+ »

Liczymy statystykę ilości błędnych metrów, czy kosztów?
Te metry z błędem się wyrzuca? Jeśli tak, to koszty to na początku \(\displaystyle{ 10}\) zł. a potem dodatkowo \(\displaystyle{ 4}\) zł. czyli koszty razem to \(\displaystyle{ 14}\) zł. z czego \(\displaystyle{ 5}\) zł. zostało zniszczone.
Jeśli tych błędnych metrów się nie wyrzuca, to ile kosztuje naprawa metra?
Błąd \(\displaystyle{ 50 \%}\) będzie jak na pięciu różnych metrach zrobisz po jednym błędzie.
Według Ciebie w sytuacji, gdy 9 metrów ma po 1 błędzie a 1 metr 2 błędy, to wynik wynosi \(\displaystyle{ 110 \%}\), czyli chyba bez sensu, co?
terezjasz20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 sty 2015, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Błąd podany w procentach

Post autor: terezjasz20 »

Mając np. 10 samochodów kosztujących każdy 100zł to suma równa się 1000zł. Jeżeli muszę wymienić dwa samochody to mam koszt całkowity 1000zł plus dwa nowe samochody, które musiałem zakupić. Wynik to 1200zł. A więc musiałem ponieść koszt 1000zł plus 200zł czyli dodatkowy nakład to 20%.


"Liczymy statystykę ilości błędnych metrów, czy kosztów?" "Według Ciebie w sytuacji, gdy 9 metrów ma po 1 błędzie a 1 metr 2 błędy, to wynik wynosi 110 \%, czyli chyba bez sensu, co?"

Tylko jeśli podepniemy pod to koszty to się już raczej nie jest bez sensu. Bo musieliśmy ponieść koszt tych 9 metrów plus do tego 2 metry, które musieliśmy dołożyć.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Błąd podany w procentach

Post autor: kropka+ »

Dodatkowe koszty w stosunku do prawidłowych kosztów są takie jak napisałeś. Wynika z tego, że zadałeś w pierwszym poście złe pytanie. Prosiłeś o statystykę wystąpienia kilku błędów w jednym metrze spośród dziesięciu.
terezjasz20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 sty 2015, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Błąd podany w procentach

Post autor: terezjasz20 »

"Prosiłeś o statystykę wystąpienia kilku błędów w jednym metrze spośród dziesięciu."

Dokładniej to o statystykę wystąpienia kilku błędów spośród 10 metrów, bo nie byłem pewien czy dobrze liczę. Ale chyba dobrze liczyłem.
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Błąd podany w procentach

Post autor: kropka+ »

terezjasz20 pisze:Witam
Jednakże po jakimś czasie znowu w tym miejscu na odcinku 1 metra wystąpił ponownie błąd.
terezjasz20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 2 sty 2015, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Błąd podany w procentach

Post autor: terezjasz20 »

Dokładnie, bo jeżeli jest poprawka to trzeba ją poprawić w tym samym miejscu. Źle się wyraziłem poprostu mea culpa
ODPOWIEDZ