Udowodnić, że przedział jest przedziałem ufności dla paramet

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
Oleszko12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 224
Rejestracja: 13 mar 2011, o 12:26
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kielce
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 11 razy

Udowodnić, że przedział jest przedziałem ufności dla paramet

Post autor: Oleszko12 »

Niech \(\displaystyle{ \left( X_1 ,X_2\right)}\) będzie dwuelementową próbą z rozkładu jednostajnego \(\displaystyle{ U\left( 0,\theta\right)}\). Udowodnić, że:

\(\displaystyle{ \left( \frac{X_1 + X_2}{2- \sqrt{ \alpha } }, \frac{X_1 + X_2}{ \sqrt{\alpha} } \right)}\)

jest przedziałem ufności dla parametru \(\displaystyle{ \theta}\) na poziomie istotności \(\displaystyle{ 1-\alpha}\).



\(\displaystyle{ P_\left( \theta\right)\left(\frac{X_1 + X_2}{2- \sqrt{\alpha} } \le \theta \le \frac{X_1 + X_2}{ \sqrt{\alpha} }\right) =1-\alpha}\)

\(\displaystyle{ P\left( \frac{ \sqrt{\alpha} }{\theta} \le X_1 +X_2 \le \frac{2-\sqrt{\alpha}} {\theta} \right)=1-\alpha}\)

Co z tym dalej mam robić?
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

Udowodnić, że przedział jest przedziałem ufności dla paramet

Post autor: Adifek »

Przyrównywanie od razu do \(\displaystyle{ 1-\alpha}\) jest słabym pomysłem. To ma wyjść z rachunków.

Podpowiem, że \(\displaystyle{ X_1 + X_2}\) mają rozkład trójkątny o gęstości \(\displaystyle{ f(x)= \begin{cases} \frac{x}{\theta^2}, \ x \in [0,\theta ] \\ \frac{2}{\theta} -\frac{x}{\theta^2}, \ x \in [\theta, 2\theta ] \end{cases}}\) (a przynajmniej tak to na oko wygląda ). Pozostaje policzyć całkę i voila.
tajner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 169
Rejestracja: 10 gru 2010, o 15:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 5 razy

Udowodnić, że przedział jest przedziałem ufności dla paramet

Post autor: tajner »

A skąd wiadomo, że mają taki rozkład? Dlaczego liczymy tu całkę, skąd taki pomysł. Czy nie trzeba z jakiegoś twierdzenia tu skorzystać?
ODPOWIEDZ