Rozmiar próby a błąd standardowy i odchylenie

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Lendross
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 lut 2014, o 16:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Rozmiar próby a błąd standardowy i odchylenie

Post autor: Lendross »

Mam takie dwa zadanka, z którymi nie potrafię sobie poradzić:

Zad.1 Proponowany rozmiar próby do oceny przeciętnego poziomu cholesterolu u pracujacych
dorosłych wynosi 1000. Jaki rozmiar proby jest potrzebny aby czterokrotnie zredukowac
b ład standardowy sredniej ?

Zad.2 Wiadomo, że odchylenie standardowe wagi noworodkow wynosi 500 g. Jaki powinien
byc rozmiar proby, zeby standardowe odchylenie sredniej wagi noworodkow w probie było
mniejsze niż 150 g?

Zamieszczam oba zadania razem, bo jeśli zrozumiem jedno, to drugie chyba też, bo wydają się być analogiczne...

Co do tego pierwszego- znalazłam zależność, że \(\displaystyle{ SE = \frac{s}{ \sqrt{N} }}\)
Wydaje mi się jednak, że nie mogę tak sobie po prostu zrobić dzielenie przez 4, tu skrócić, tam podstawić i wyjdzie, bo wraz z rozmiarem próby zmieni się chyba również odchylenie, które jest w mianowniku?

Uprzejmie proszę o pomoc i podpowiedź, jak to "ugryźć"
miodzio1988

Rozmiar próby a błąd standardowy i odchylenie

Post autor: miodzio1988 »

zad 1

Wzor jest ok, zadanie sie sprowadza do stworzenia banalnej proporcji

zad 2

wzor ten sam, banalną nierownosc rozwiazujesz

Wiec gdzie są problemy?
Lendross
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 1 lut 2014, o 16:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Rozmiar próby a błąd standardowy i odchylenie

Post autor: Lendross »

Chodzi mi właśnie o to, czy mogę to tak banalnie zrobić. Czy nie ma tam jakiegoś haczyka i że trzeba to liczyć bardziej skomplikowanym sposobem, bo "coś tam".
Bo właśnie, jak napisałam, mam wątpliwości co do tego wzoru - bo przecież odchylenie standardowe zależy od liczności próby. Czyli jest różne w obu przypadkach...

Chyba, że się mylę i jest ono takie same. To w tedy mi ładnie wychodzi że muszę próbę zwiększyć 16-krotnie.
Ostatnio zmieniony 27 lis 2014, o 16:19 przez Lendross, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

Rozmiar próby a błąd standardowy i odchylenie

Post autor: miodzio1988 »

mozesz to takim banalnym sposobem zrobic, haczyków tutaj nie widzię
ODPOWIEDZ