Szukanie rozkładu swoich danych

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Yassamet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 29 cze 2013, o 14:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: Yassamet »

Kłaniam się. Mam pytanie w połowie "bo potrzebuję", w połowie "bo mnie to zastanowiło". Mianowicie: Mamy sobie dane, dużą paczkę danych, one tworzą dystrybuantę empiryczną. Test na wartość oczekiwaną oraz test na kurtozę wykazały, że ta próba >nie< jest rozkładu normalnego. W związku z tym pytanie się pojawia "no to jakiego rozkładu jest ta próba?".
I tu rodzi się pytanie właściwe: Jakie są testy, które sprawdzają, czy próba pochodzi z konkretnego rozkładu (innego, niż normalny)? Bądź czy są testy albo algorytmy, które pomagają znaleźć odpowiedni rozkład dla danej próby?

Będę wdzięczna za pomoc.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: robertm19 »

Może test Kołmogorowa?
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: Yaco_89 »

Test Kołmogorowa raczej w przypadku gdy porównujemy z rozkładem o znanych parametrach, w praktyce rzadko jest taka sytuacja. Polecam raczej test Cramera-von Misesa. Pozdrawiam.
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: robertm19 »

U profesora Szkutnika nie było takich testów
Yassamet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 29 cze 2013, o 14:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: Yassamet »

Pytanie wobec testu Cramera von Misesa - jak sprawdzać statystykę, którą ma ten test? Czy statystyka ta jest tego rozkładu, jaki testujemy, czy ma ona ustalony rozkład?
Pierwszy raz o nim słyszę, ale przyznaję, podoba mi się : D
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: Yaco_89 »

Statystyka testowa Cramera-von Misesa ma - w przypadku spełnienia hipotezy zerowej - stablicowany rozkład (niezależny od tego z jakim rozładem porównujemy), nie wyraża się on żadnym prostym wzorem z tego co wiem tylko porównuje się uzyskaną w teście wartość z wartością z tabeli. Podobnym testem, który można zastosować w tej sytuacji, jest jeszcze test Andersona-Darlinga (wcześniej o nim zapomniałem). Ale jeśli stosujesz którykolwiek z tych testów w jakimś pakiecie statystycznym to takie szczegóły program powinien sam ogarniać.
Yassamet
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 29 cze 2013, o 14:16
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1 raz

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: Yassamet »

Widziałam nawiązanie do testu Andersona - Darlinga wcześniej, kiedy szukałam informacji na temat testu Cramera. W porządku, rozumiem, jednak rodzi mi się ostatnie pytanie (które niestety muszę zadać, choć bardzo nie chcę) - gdzie można dostać tablice testu Cramera bądź wartości krytyczne dla testu Andersona? Przeglądam internet w celu wyszukania takich rzeczy i nie znajduję, nawet pod angielskimi hasłami...

Póki co nie używam pakietów, chcę to zagadnienie porządnie zrozumieć i dopiero czując się na tym gruncie pewnie spróbuję się z programami.
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

Szukanie rozkładu swoich danych

Post autor: Yaco_89 »

pierwszy rozsądny wynik z google po wpisaniu "cramer-von mises tables" : tu jest oryginalna praca Andersona (tego od Andersona-Darlinga), wartości krytyczne są od 7 strony. Przyznam szczerze że nie liczyłem nigdy "ręcznie" tych testów więc może są gdześ lepiej opracowane tablice o których nie wiem.
ODPOWIEDZ