Pytanie dot. analizy czynnikowej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
nieznajomy0123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 23 sie 2014, o 18:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszwa

Pytanie dot. analizy czynnikowej

Post autor: nieznajomy0123 »

Cześć wszystkim. Mam do Was pytanie. Nie jestem zbyt dobry ze statystyki, a potrzebuję małej pomocy.

Jestem obecnie na etapie pisania pracy mgr. Mój temat dotyczy zależności pomiędzy cechami osobowości młodzieży a gospodarowaniem czasem wolnym przez tę młodzież.

W pracy chciałem wykorzystać następujące metody statystyczne:
- współczynnik korelacji r Pearsona
- test niezależności chi-kwadrat
- analiza wariancji ANOVA,
- statystyki opisowe
- analiza czynnikowa

Może mi ktoś powiedzieć czy powyższe metody są właściwe w przypadku mojej pracy?

Ogólnie chciałem dokonać korelacji pomiędzy poszczególnymi cechami osobowości a formami spędzania czasu wolnego (np. ekstrawertycy uprawiają sport, a introwertycy nie, czyli: ekstrawersja silnie koreluje z uprawianiem sportu itp.),
a także
korelacji pomiędzy cechami osobowości a częstotliwością tych form (np. ekstrawertycy przeznaczają na oglądanie TV 5 godz. tygodniowo, introwertycy 10 godz. itp.)
oraz
korelacji między formami spędzania czasu wolnego, a płcią, miejscem zamieszkania oraz typem szkoły (LO, ZSZ). Np. licealiści częściej czytają książki niż uczniowie zawodówki itp.

Ponadto chciałem podzielić formy spędzania czasu wolnego na określone kategorie, np.: działalność społeczna, kulturowa, intelektualna, rozwojowa, rozrywka, aktywność fizyczna itp. I chciałem wykorzystać tutaj analizę czynnikową.
Ale w związku z tym mam pytanie. Ponieważ formy spędzania czasu wolnego ogromnie trudno jest zakwalifikować do jednej kategorii. Np. uprawianie sportu jest zarówno aktywnością fizyczną, może być też formą zabawy i rozrywki, jak również działalnością rozwojową. Spotkania z kolegami/koleżankami mogą być działalnością społeczną, ale też rozrywkową itp.
Dlatego mam tutaj pytanie: czy aby było możliwe zastosowanie analizy czynnikowej określona forma spędzania czasu wolnego musi być zakwalifikowana tylko do jednej określonej kategorii (np. społeczne, intelektualne itp.) czy może występować w wielu kategoriach?????


Bardzo Was proszę o odpowiedź na te 2 powyższe pytania. To jest dla mnie ogromnie ważne, a obecnie nie mogę liczyć na żadną pomoc.


Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Pytanie dot. analizy czynnikowej

Post autor: PiotrowskiW »

Może mi ktoś powiedzieć czy powyższe metody są właściwe w przypadku mojej pracy?
To trochę zależy od samych danych. np. Trzeba najpierw posprawdzać założenia testów itp.
ODPOWIEDZ