Odchylenie standardowe

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
gimmlim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 3 maja 2012, o 00:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie
Podziękował: 2 razy

Odchylenie standardowe

Post autor: gimmlim »

Moje pytanie będzie dotyczyło matur
Otóż jako bio-chemik mam do Was wielką prośbę. Poniżej podaję link :


Zależy mi na biologii R, chemi R, oraz matematyce P.
Prosiłbym kogoś kto zapoznał sie już ze statystyką o oszacowanie jeśli jest to możliwe ile osób mialoby matematykę P powyżej 75 %, biologii powyżej 80% oraz chemii powyżej 80%. Nie wiem czy takie dane są do wskazania na podstawie tych zawartych w informacji o wynikach. Jeśli nie, to zapytam inaczej, jakie dane o liczbie osób mających określoną ilość punktów można wywnioskować z tych informacji.
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Odchylenie standardowe

Post autor: chris_f »

Trochę (! to eufemizm) niejasno formułujesz pytanie.
Co to znaczy: ile osób mialoby matematykę P powyżej 75%, biologii powyżej 80% oraz chemii powyżej 80%.
To samo jest z kolejnymi pytaniami.
Jako nauczyciel (ale nie tylko nauczyciel - trzeba tylko trochę poszukać i niestety poczekać) możesz mieć dostęp do wiele dokładniejszych zestawień, dla szkoły masz dane kompletne, potem na stronach OKE są dane dla szkół, powiatów, województw itd., są histogramy i tabele z licznościami poszczególnej liczby zdobytych punktów (dla wszystkich przedmiotów), danych jest mnóstwo.

Te dane do których się odnosisz są danymi zbiorczymi (po prostu policzono ilu uczniów, gdzie i z jakim wynikiem zdało egzamin, jaka była średnia, mediana i wyniki skrajne), na ich podstawie praktycznie nie można dokonać żadnej analizy statystycznej.

Bez dostępu do bazy danych nie masz szans.
gimmlim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 3 maja 2012, o 00:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podkarpacie
Podziękował: 2 razy

Odchylenie standardowe

Post autor: gimmlim »

A czy ma Pan informacje kiedy CKE poda oficjalne dane z podziałem na staniny ?
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Odchylenie standardowe

Post autor: chris_f »

Zazwyczaj jest to jakieś pół roku po egzaminie (koniec listopada, grudzień), ale na takie kompletne zestawienia to nawet do roku trzeba poczekać.
Ale to i tak niewiele zmienia, na bazie danych skumulowanych nie jesteś w stanie rozstrzygnąć ile jest osób, które jednocześnie miały wyniki powyżej tych 80% z danych przedmiotów. Dowiesz się ilu zdających miało ponad 80% z chemii, ilu z biologii, ilu z matematyki. Ale nie będziesz wiedział czy wśród nich były osoby, które wszystkie trzy egzaminy tak zdały, czy może tylko dwa, albo tylko jeden.
Tak jak pisałem wcześniej, bez dostępu do bazy danych jednostkowych nic nie zrobisz. Nie bez powodu dostęp do danych (surowych, nieobrobionych) jest tak cenny. I tu można mieć wiele zastrzeżeń co do działań CKE i OKE. Sami pracują na tych danych, tworzą mniej lub bardziej wartościowe publikacje itd.
Tymczasem taką bazę można by bez problemu udostępnić po tzw. anonimizacji. Po prostu w bazie usuwa się wszystko co mogłoby pozwolić zidentyfikować zdającego, a nawet szkołę, zostawia się tylko wybór przedmiotów i wyniki. Taka baza pozwoliła by na opracowania statystyczne.
A tak dostaniemy wyniki ze średnimi, maksimami i minimami podzielonymi na powiaty i województwa z każdego przedmiotu osobno. Nie masz zbadać np. czy wyniki z chemii są skorelowane z wynikami z biologii itd., czy może wynik z matematyki ma wpływ na wynik z angielskiego.
Ale tak już jest.
ODPOWIEDZ