Projekt dotyczący rozkładu prawdopodobieństwa

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
Assassin-Girl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 22 lut 2013, o 18:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Maczu-Pikczu
Podziękował: 33 razy

Projekt dotyczący rozkładu prawdopodobieństwa

Post autor: Assassin-Girl »

Cześć i czołem!

Na statystykę mam przygotować projekt o następującej treści:

Ocenić, czy rozkład liczb losowanych w Lotto (Duży lotek) jest losowy.

Dane pobrałam ze strony Lotto, czyli ilość wystąpień dla każdej, poszczególnej liczby oraz liczbę wszystkich losowań (ok. 5000). Wiadomo, że w pojedynczym losowaniu losowane jest sześć liczb. Aby wykonać wykres rozkładu prawdopodobieństwa, na oś x naniosłam losowane liczby (1-49), natomiast na oś y naniosłam prawdopodobieństwa wystąpień każdej z liczb. Tutaj rodzi się moje pytanie. Czy omegą jest suma wystąpień wszystkich liczb czy ilość przeprowadzonych losowań? Jeśli wezmę drugi wariant, to suma prawdopodobieństw:

\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{49} p_{i} = 6}\)

Osobiście bardziej skłaniam się ku pierwszej opcji, ale chciałabym zasięgnąć opinii kogoś bardziej zaznajomionego z takimi tematami. Aha, i jak w ogóle ocenić, czy taki rozkład rzeczywiście jest losowy? Gdyby wykonać wykres rozkładu, przyjmując omegę równą sumie wystąpień wszystkich liczb, amplituda wynosi ok. 0,03. Podejrzanie mało.

Za wszelką pomoc wielkie dzięki. ;)
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Projekt dotyczący rozkładu prawdopodobieństwa

Post autor: mostostalek »

Jeśli chodzi Ci o prawdopodobieństwo wystąpienia każdej liczby to oczywiście omega jest równa liczbie wszystkich losowań bo zauważ, że dana liczba nie może wystąpić dwukrotnie w danym losowaniu.. Oczywiście suma prawdopodobieństw będzie wynosiła 6, ponieważ w każdym losowaniu losowane jest 6 liczb..
Awatar użytkownika
Assassin-Girl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 76
Rejestracja: 22 lut 2013, o 18:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Maczu-Pikczu
Podziękował: 33 razy

Projekt dotyczący rozkładu prawdopodobieństwa

Post autor: Assassin-Girl »

Rzeczywiście to miałoby sens. Uparłam się, że suma prawdopodobieństw musi być koniecznie równa 1, stąd wynikły te niejasności.

Gdyby więc spojrzeć na poniższy wykres, na jakiej podstawie określić, czy rozkład prawdopodobieństwa jest losowy? Sugerować się amplitudą czy należałoby to poprzeć innymi obliczeniami?
mostostalek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1384
Rejestracja: 26 lis 2006, o 21:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 268 razy

Projekt dotyczący rozkładu prawdopodobieństwa

Post autor: mostostalek »

Możesz zauważyć, że suma różnic rzeczywistych liczb wylosowań danych liczb od tych statystycznych jest niewielka. Można więc przyjąć, że wylosowanie każdej liczby jest jednakowo prawdopodobne, a co za tym idzie lotto jest grą losową.
ODPOWIEDZ