Współczynnik korelacji liniowej Spearmana

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Blask92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 28 paź 2010, o 17:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 24 razy

Współczynnik korelacji liniowej Spearmana

Post autor: Blask92 »

Witam,

Mam takie zadanie:
Można przypuszczać, że odległość \(\displaystyle{ X}\) od szkoły ma wpływ na wyniki w nauce \(\displaystyle{ Y}\). Dane o 8 uczniach zebrano i nadano tym danym odpowiednie rangi \(\displaystyle{ \left( x_{i}, y_{i}\right)}\): \(\displaystyle{ \left( 1,5\right)}\), \(\displaystyle{ \left( 2,3\right)}\), \(\displaystyle{ \left( 3,6\right)}\), \(\displaystyle{ \left( 4,1\right)}\), \(\displaystyle{ \left( 5,1\right)}\), \(\displaystyle{ \left( 6,6\right)}\), \(\displaystyle{ \left( 7,2\right)}\), \(\displaystyle{ \left( 8,4\right)}\).

Wyznaczyć współczynnik korelacji rang Spearmana.

I tutaj mam pytanie:
Czy mając takie dane oznacza to, że \(\displaystyle{ x_{i}}\) to jest ranga \(\displaystyle{ X}\) a \(\displaystyle{ y_{i}}\) to jest ranga \(\displaystyle{ Y}\) i wystarczy tylko policzyć \(\displaystyle{ d_{i}}\) oraz \(\displaystyle{ d_{i}^2}\) ?
miodzio1988

Współczynnik korelacji liniowej Spearmana

Post autor: miodzio1988 »

zgadza się, masz napisane w treści, ze to są rangi
Blask92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 141
Rejestracja: 28 paź 2010, o 17:32
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poland
Podziękował: 24 razy

Współczynnik korelacji liniowej Spearmana

Post autor: Blask92 »

Chciałam się upewnić, ponieważ zazwyczaj rangi były do wyliczenia w zadaniach, które robiłam. Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ