interpretacja wynikow - liczba gatunkow a wysokosc roslin

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
april
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:27
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

interpretacja wynikow - liczba gatunkow a wysokosc roslin

Post autor: april »

Witajcie,

zebralam dane z terenu o roslinnosci wystepujacej na malym obszarze ok. 200 m kwadratowych. Dane byly zbierane w wydzielonych kwadratach o powierzchni 0,25 metra kwadratowego kazdy. Dane to liczba gatunkow w kwadracie i srednia wysokosc roslinnosci w kwadracie.

Chcialabym udowodnic, ze im nizsza jest roslinnosc w kwadracie tym wyzsza jest liczba gatunkow. Chcialabym uzyc do udowodnienia mojej tezy jakiegos testu statystycznego, ktory wezmie pod uwage to, ze mam mala liczbe danych. Mam tylko 10 kwadratow z danymi. Wysokosc zostala oszacowana na podstawie obserwacji, bez zadnych szczegolowych pomiarow.

L.gat. Wysoka roslinnosc/niska roslinnosc
7 Wysoka
11 Wysoka
7 Wysoka
10 Wysoka
4 Niska
8 Wysoka
6 Niska
6 Niska
4 Niska
4 Niska

Oczywiscie zaleznosc jest widoczna napierwszy rzut oka, ale chcialabym to wykazac opierajac sie na metodach statystycznych.

Dziekuje za pomoc.

April
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

interpretacja wynikow - liczba gatunkow a wysokosc roslin

Post autor: kropka+ »

april pisze: Chcialabym udowodnic, ze im nizsza jest roslinnosc w kwadracie tym wyzsza jest liczba gatunkow.
Chyba jednak im wyższa roślinność, tym większa liczba gatunków. Policz po prostu średnią liczbę gatunków dla wysokiej i średnią dla niskiej i porównaj je.
ODPOWIEDZ