Korelacja dla kilku krajów

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
hidek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2014, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pszczyna

Korelacja dla kilku krajów

Post autor: hidek91 »

Witam, to mój 1szy post na forum.

Piszę z zapytaniem dotyczącym mojej pracy dyplomowej w której robię podrozdział badający korelację cen metra kwadratowego oraz ilość sprzedanych mieszkań w stosunku do czynników makroekonomicznych (inflacja, bezrobocie, przeciętne wynagrodzenie itp.) dla kilku krajów.

I teraz mam taką wątpliwość:

Chcę obliczyć np. korelację stopy bezrobocia do ceny metra kwadratowego mieszkania. Mam dane dla lat 2000-2011 dla krajów Niemcy, Dania, Polska, Węgry i Estonia. Lepiej obliczyć korelację stopy bezrobocia/ceny metra dla każdego kraju osobno - czyli de facto wyjdzie 5 współczynników korelacji i je analizować? Czy może zrobić 1 listę w której będą najpierw dane z 2000-2011 dla Niemiec, potem dla Danii itd. i wyjdzie jeden współczynnik korelacji?

Która opcja jest Waszym zdaniem trafniejsza?

Pozdrawiam.
szw1710

Korelacja dla kilku krajów

Post autor: szw1710 »

Każdy kraj ma swoje uwarunkowania ekonomiczne. Sądzę, że lepiej dla każdego kraju z osobna. Oczywiście nikt nie zabrania zebrać to razem i sprawdzić wszystkie kraje naraz. Ale te kraje nie stanowią nawet makroregionu. Niemcy, Dania, Polska - przylegają do siebie. Ale takie Węgry i Estonia? Węgry ledwo ciągną, a Estonia była tygrysem Europy. Więc raczej z osobna.
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Korelacja dla kilku krajów

Post autor: Gadziu »

To wszystko zależy od tego co chcesz analizować. Jeśli twoja praca polega na zbadaniu tych warunków w każdym z krajów, no to licz wskaźniki dla każdego osobno, ale jak chcesz badać cały rynek międzynarodowy to wszystko razem.

BTW podzielam zdanie szw1710 co do sensu analizy dla całości
hidek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2014, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pszczyna

Korelacja dla kilku krajów

Post autor: hidek91 »

szw1710,

nie zrozumiałeś mnie, te kraje to tylko przykład. chodzi mi o zbadanie powiązania jednego czynnika (bezrobocie np.) z drugim (cena metra kw. mieszkania). Wiem, że są to różne rynki, ale o to mi chodzi - zbadać powiązanie ogólnie na zróżnicowanych rynkach.

Moje pytania nie dotyczą doboru krajów, moja wątpliwość dotyczy czegoś takiego - załóżmy (zupełnie abstrakcyjnie), że badamy korelację spożycia coca-coli z wizytami u dentysty w 5 rodzinach A, B, C, D i E w latach 2003-2010.

I wtedy robię dwie listy dla każdej z 5 rodzin, każda (w excelu) na 8 wierszy dla każdego roku. I mogę obliczyć korelację dla każdej z osobna i wyjdzie mi 5 współczynników korelacji. I moja wątpliwość w tym temacie dotyczy tego, czy mogę zrobić z tego 1 tabelę, na 40 wierszy, po kolei 8 lat dla rodziny, 8 lat dla rodziny B itd. Wtedy wyjdzie 1 współczynnik korelacji - tylko czy to jest poprawne?
Awatar użytkownika
Gadziu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 653
Rejestracja: 7 lut 2009, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa\Radom
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 48 razy

Korelacja dla kilku krajów

Post autor: Gadziu »

Teoretycznie jest to możliwe, ale jest tobez sensu, bo żadnego porównania nie zrobisz. Analizuj każdy kraj osobno.
hidek91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 mar 2014, o 15:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Pszczyna

Korelacja dla kilku krajów

Post autor: hidek91 »

Tylko celem tego podrozdziału w mojej pracy nie jest porównanie rynków, a wpływ jednego czynnika (bezrobocie) na drugi...

Zrobię w 2 wersjach to, będzie najlepiej.

Dzięki za pomoc!
ODPOWIEDZ