Statystyka średnia arytmetyczna szeregu rozdzielczego przedz

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ftc666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2014, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Statystyka średnia arytmetyczna szeregu rozdzielczego przedz

Post autor: ftc666 »

Mam problem z zadaniem, oto jego treść
Zbadano pow. gospodarstw rolnych. Dane:
(tabelka)
pow. w hektarach ! l. gospodarstw
-----------------------------------------
poniżej 4 ! 4
od 4 do 8 ! 6
od 8 do 12 ! 16
od 12 do 16 ! 8
powyże 16 ! 8
jaka była średnia pow. gospodarstwa rolnego? Jakie założenia należy przyjąć w celu jej obliczenia?

(rozumiem że te założenia są odnośnie "powyżej 16" bo chyba jest różnica czy osoby bedą miało po 20 ha czy po 80. Proszę o pomoc z tym zad. Dzięki
szw1710

Statystyka średnia arytmetyczna szeregu rozdzielczego przedz

Post autor: szw1710 »

Załóż, że ostatnia klasa zamknięta jest umowną granicą \(\displaystyle{ 20}\). Często tak się robi.

Bez tego założenia można policzyć medianę, która istnieje zawsze. I nią się posługiwać. Może być tutaj wierniejszą miarą średniej powierzchni gospodarstwa.
ftc666
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 17 lut 2014, o 23:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Statystyka średnia arytmetyczna szeregu rozdzielczego przedz

Post autor: ftc666 »

ps. te wykrzykniki to miała być linia pionowa tabelki ale coś mnie tak poprawiło czyli cyfra po wykrzykniku jest ilością gosp.-- 17 lut 2014, o 23:30 --szw1710 dzięki za odp. wydaje mi się, że chodzi o zaożenie tej górnej granicy raczej.
jest tu w pytaniu jeszcze pkt. b) zilustruj na wykresie histogram rozkładu pow. gospodarstw i wyznacz graficznie dominantę
szw1710

Statystyka średnia arytmetyczna szeregu rozdzielczego przedz

Post autor: szw1710 »

Dominantę spokojnie wyznaczysz bez tego dodatkowego założenia. Widać, że jedyna najliczniejsza klasa jest to 8-12, więc tam leży dominanta. Wzór sobie znajdziesz. A graficznie - rysujemy dwie proste i patrzymy gdzie się przecinają. Znajdziesz w sieci. Nie będę opisywał oczywistości, bo dobry rysunek zastępuje 1000 słów. Np. tu:
ODPOWIEDZ