Weryfikacja hipotezy

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Krystian3333
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2014, o 20:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: adsgf

Weryfikacja hipotezy

Post autor: Krystian3333 »

Witam bardzo serdecznie.
Pilnie potrzebna jest mi pomoc w rozwiązaniu prostego zadania(choć dla mnie jest proste tylko w teorii).
Należy zweryfikować hipotezę \(\displaystyle{ H_{0}}\)
\(\displaystyle{ n=225 ; \ \overline{x} =9 ; \ \sigma =25 ; \ \alpha =0.08}\)
\(\displaystyle{ H_{0} \ n=12}\)(lub \(\displaystyle{ m}\), nie mogę się oczytać) ; \(\displaystyle{ H_{1} \ n \neq 12}\)
Nie posiadam polecenia do tego zadania, po prostu podano to wszystko:(
Czy jest ktoś w stanie rozpisać mi to w miarę przejrzyście, tak abym wiedział co po kolei trzeba zrobić?
Z góry bardzo dziękuję.
Ostatnio zmieniony 13 lut 2014, o 23:02 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Częściowy brak LaTeX-a. Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
loitzl9006
Moderator
Moderator
Posty: 3050
Rejestracja: 21 maja 2009, o 19:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Starachowice
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 816 razy

Weryfikacja hipotezy

Post autor: loitzl9006 »

\(\displaystyle{ H_{0} \ n=12}\)(lub \(\displaystyle{ m}\), nie mogę się oczytać)
\(\displaystyle{ m}\)

najpierw liczysz wartość statystyki testowej \(\displaystyle{ t_{stat}}\) ze wzoru

\(\displaystyle{ t_{stat}= \frac{\overline{x}-m}{\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}}\)

potem liczysz odwrotność dystrybuanty rozkładu normalnego czyli \(\displaystyle{ \Phi\left( \frac{\alpha}2\right)}\) oraz \(\displaystyle{ \Phi\left( 1-\frac{\alpha}2\right)}\). Jak nie wiesz o co chodzi to odpal excela skorzystaj z funkcji ROZKŁAD.NORMALNY.S.ODW i w polu "prawdopodobieństwo" zaznacz \(\displaystyle{ \frac{\alpha}{2}}\) czyli \(\displaystyle{ 0.04}\) a później \(\displaystyle{ 1-\frac{\alpha}{2}}\) czyli \(\displaystyle{ 0.96}\). Powinno ci wyjść \(\displaystyle{ -1.75...}\) oraz \(\displaystyle{ 1.75...}\)

Jeżeli policzone wcześniej \(\displaystyle{ t_{stat}}\) należy do zbioru \(\displaystyle{ \left( -\infty;-1.75\right) \cup \left( 1.75;+\infty\right)}\) to wtedy piszesz że hipotezę \(\displaystyle{ H_0}\) należy odrzucić, a w przeciwnym przypadku piszesz że nie ma podstaw do odrzucenia \(\displaystyle{ H_0}\). I to tyle
ODPOWIEDZ