przedział ufności dla wskaźnika struktury

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
yamakuza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 41
Rejestracja: 20 sie 2012, o 14:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 9 razy

przedział ufności dla wskaźnika struktury

Post autor: yamakuza »

1.Przeprowadzony sondaż 500-osobowej reprezentatywnej grupie uprawnionych do wyborów wykazał, że partię X popiera 25% respondentów, a partię Y 30%. Czy partia Y ma gwarancję zwycięstwa w wyborach? Przeprowadź dyskusję w oparciu o wyznaczone przedziały ufności przyjmując, że prowadzący sondaż oparli się przy wyborze liczebności próby na współczynniku istotności (1- alfa)= 0,95.

Czy w tym zadaniu chodzi o zbudowanie przedziałów ufności dla wskaźników struktury? Jak odpowiedzieć na pytanie czy partia Y ma gwarancję zwycięstwa?

2. Egzamin na kwalifikacje zawodowe obejmuje 21 zagadnień, z których zdający losuje 2. Aby uzyskać wynik pozytywny należy odpowiedzieć poprawnie na co najmniej jedno pytanie. Ile zagadnień zdający musi opracować aby mieć 50% szans, że wynik egzaminu będzie pozytywny?

Nie wiem jak się zabrać do tego zadania
szw1710

przedział ufności dla wskaźnika struktury

Post autor: szw1710 »

1. Właśnie tak. "Gwarancja" będzie wtedy, gdy przedziały ufności dla obu partii będą rozłączne.

Dam Ci jedno z moich ulubionych zadań - temat ten sam. Lubię interpretację końcową. Zadanie jest mojego autorstwa.

W wyborach do Sejmu startowały trzy partie. Oznaczmy je umownie przez A,B,C. Aby podać wstępne wyniki wyborów ankieterzy zapytali 960 losowo wybranych osób o to, czy brały udział w wyborach i jeśli tak, to na jaką partię glosowały. Otrzymali następujące wyniki: na partię A głosy oddały 133 osoby, na partię B głosowały 204 osoby, partii C poparcia udzieliło 177 osób. Pozostała liczba 446 osób nie brała udziału w wyborach. Na podstawie tych danych na poziomie ufności 90% wyznaczyć przedziały ufności dla wyników wyborczych wszystkich partii oraz dla frekwencji wyborczej.

2. To jest proste zadanie z rachunku prawdopodobieństwa. Powiedzmy, że zdający zna odpowiedź na \(\displaystyle{ n}\) pytań. Policz prawdopodobieństwo zdania egzaminu (w zależności od \(\displaystyle{ n}\)). Dalej chyba się domyślisz.
ODPOWIEDZ