wnioskowanie statystyczne

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
lejo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, o 23:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kosina
Podziękował: 3 razy

wnioskowanie statystyczne

Post autor: lejo »

Hej mam mały problem.

Nie wiem jak rozwiązać jedno zadanie z wnioskowania statystycznego, nie wiem czy dobrze wpisałam tutaj post, naprawdę nie wiem jak mam sobie poradzić z tym zadaniem bez przedziału ufności, czy też istotności więc będę bardzo wdzięczna jak ktoś mi pomoże )

Kod: Zaznacz cały

Ilość dozowanego do opakowania przez dozownik proszku do prania ma rozkład normalny z odchyleniem standardowym =5 gramów. Dozownik ustawiono, aby napełniał do opakowania średnio 410 gramów proszku. Jak czesto może zdarzać się zasadna reklamacja, że w opakowaniu jest mniej niż deklarowana ilość 400gramów proszku ?
Prosze o takie w miare łopatologiczne wskazówki lub rozwiązanie ) Będę wdzięczna

nie ma ani liczebności ani przedziału ufności więc nie wiem jak mam sobie z tym poradzić
uczen1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, o 23:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Pomógł: 2 razy

wnioskowanie statystyczne

Post autor: uczen1234 »

Wydaje mi się ,że musisz obliczyć P(X<400)

tam nie potrzeba istotności bo własnie ją musisz obliczyć
lejo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, o 23:24
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kosina
Podziękował: 3 razy

wnioskowanie statystyczne

Post autor: lejo »

czyli o ile dobrze rozumiem musze skorzystać z fi?
czyli \(\displaystyle{ \frac{410-400}{5} <x< \frac{400-410}{5}}\) i to fi dla 2ki mam odczytać z dystrybuanty rozkładu normalnego tak? Nie wiem dlaczego na to nie wpadłam skoro dystrybuanta to prawdopodobieństwo dziękuje
uczen1234
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, o 23:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wroclaw
Pomógł: 2 razy

wnioskowanie statystyczne

Post autor: uczen1234 »

lejo pisze:czyli o ile dobrze rozumiem musze skorzystać z fi?
czyli \(\displaystyle{ \frac{410-400}{5} <x< \frac{400-410}{5}}\) i to fi dla 2ki mam odczytać z dystrybuanty rozkładu normalnego tak? Nie wiem dlaczego na to nie wpadłam skoro dystrybuanta to prawdopodobieństwo dziękuje
nie wiem skąd wzielaś \(\displaystyle{ \frac{410-400}{5} <x< \frac{400-410}{5}}\) lewą stronę tego równania przedziały z obu stron liczysz gdy masz policzyc przedział prawdopodobieństwa np kiedy bedzie 390 a 400 tutaj powinnas miec tylko

\(\displaystyle{ {x< \frac{400-410}{5}}\)

I tak jest dobrze. Wartosc która ci wyszła odszukujesz w tablicy rozkladu normalnego i podajesz odp
ODPOWIEDZ