Oszacować punktowo i przedziałowo oraz zweryfikowac hipotezę

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Finessia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2014, o 13:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin

Oszacować punktowo i przedziałowo oraz zweryfikowac hipotezę

Post autor: Finessia »

Witam,
Nie potrafię rozwiązać zadań z wnioskowania statystycznego! Pomimo profilu studiów zarządzanie, pojawiła się też statystyka a jestem humanistką i nawet nie wiem jak się za to zabrać Przeszukałam forum ale wszystkie zadania są inne od mojego. Proszę o pomoc. Właściwie to błagam o pomoc Nie musi być to rozwiązane zadanie ale chociaż wzory. Jeżeli jednak ktoś będzie na tyle uprzejmy aby zadania rozwiązać będę wdzięczna. Czekam na jakiekolwiek wskazówki

Zad.1
Wylosowano 150 firm przemysłowych w 2000 roku. Zbadano płace zatrudnionych w październiku poprzedniego roku. Otrzymano dane:
Płace w tys. zł Liczba firm
1 – 2 9
2 – 3 57
3 – 4 33
4 – 5 24
5 – 6 15
6 – 7 12
(średnia arytmetyczna: 3,647 tys. zł; wariancja: 1,5494 (tys. zł)2; odchylenie standardowe: 1,245 tys. zł ).
Przyjmujemy założenie, że rozkład badanej zmiennej jest normalny.
1. Oszacować punktowo i przedziałowo (współczynnik ufności 0,97):
a) odsetek firm przemysłowych w 2000 roku, w których płace zatrudnionych w październiku poprzedniego roku są mniejsze od 3 tys. zł;
b) średnią płacę zatrudnionych w październiku 1999 roku;
c) wariancję i odchylenie standardowe płac zatrudnionych w październiku 1999 roku.
2. Na poziomie istotności 0,03:
a) zweryfikować hipotezę, że średnia płaca zatrudnionych w październiku 1999 roku wynosi 3,4 tys. zł;
b) sprawdzić, czy odchylenie standardowe płac zatrudnionych w październiku 1999 roku jest mniejsze od 1,5 tys. zł;
c) czy można przyjąć, że powyższy rozkład jest rozkładem normalnym?

Zad.2
Wylosowano osiem firm turystycznych świadczących w 2000 roku usługi zagraniczne. Dane o liczbie klientów (xi w tys.) i przychodach z usług zagranicznych ( yi w mln zł) przedstawiały się następująco:
Liczba klientów 0,4 3,3 6,2 17,0 26,0 28,1 44,0 61,3
Przychody 1,6 2,4 6,4 3,5 44,0 36,3 51,8 54,9
Źródło: „Rzeczpospolita” z 18 maja 2001.
[zmienna losowa X: średnia arytmetyczna równa się 23,2875 tys.; wariancja równa się 394,9161 (tys.)2; odchylenie standardowe równa się 19,8725 tys.].
1. Na podstawie powyższych danych oszacować przedziałowo (współczynnik ufności 0,90):
a) średnią liczbę klientów;
b) wariancję i odchylenie standardowe liczby klientów;
c) wartość współczynnika korelacji liniowej między liczbą klientów i przychodami w populacji największych firm turystycznych świadczących w 2000 roku usługi zagraniczne.
2. Na poziomie istotności 0,10 zweryfikować hipotezę, że:
a) średnia liczba klientów jest mniejsza od 30 tys.;
b) odchylenie standardowe liczby klientów jest większe od 18 tys.;
c) istnieje dodatnia korelacja między liczbą klientów i przychodami w populacji największych firm turystycznych świadczących w 2000 roku usługi zagraniczne.
miodzio1988

Oszacować punktowo i przedziałowo oraz zweryfikowac hipotezę

Post autor: miodzio1988 »

1. Wzory na takie estymacje masz jakie?
Finessia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2014, o 13:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin

Oszacować punktowo i przedziałowo oraz zweryfikowac hipotezę

Post autor: Finessia »

Zostały nam jedynie przesłane tablice pomocne w rozwiązywaniu zadań. Problem w tym,że ja nie potrafię z treści zadania wywnioskowac czego zadanie się tyczy ( czy mam wykorzystac wzory z rachunku prawdopodobieństwa, z estymacji punktowej i przedziałowej czy weryfikacja parametryczna itp ). Więc nie potrafię odpowiedziec konkretnie na zadanie pytanie- wzory zostały nam przesłane ale jest ich mnóstwo, są w formacie pdf.
Dodam jeszcze, ze zadania które robiliśmy na zajęciach nijak się mają do tych przesłanych na zaliczenie.
miodzio1988

Oszacować punktowo i przedziałowo oraz zweryfikowac hipotezę

Post autor: miodzio1988 »

1. Oszacować punktowo i przedziałowo (współczynnik ufności 0,97):
z estymacji punktowej i przedziałowej
Finessia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 17 sty 2014, o 13:00
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Szczecin

Oszacować punktowo i przedziałowo oraz zweryfikowac hipotezę

Post autor: Finessia »

No naprawdę, dziękuję bardzo za pomoc. Oprócz tego, że w dziale estymacji punktowej i przedziałowej jest wzór na wariancję i odchylenie to nie bardzo wiem jak użyc tych wzorów do reszty polecenia. Albo jak liczyc np. płace z zad. 1, które są rozpisane przedziałami.
Prosiłam o konkretne wskazówki a nie podpowiedzi typu zgadnij o co mi chodzi. Napisałam,że proszę chociaż o wzory a pytana jestem czy jakieś wzory mam.
Jeżeli na tym forum nie udziela się pomocy to proszę wpisac to do regulaminu forum, że co najwyżej na forum robimy sobie z użytkowników żarty!
miodzio1988

Oszacować punktowo i przedziałowo oraz zweryfikowac hipotezę

Post autor: miodzio1988 »

Zartem są Twoje posty. Wynika z nich czyste lenistwo. Liczylas na gotowca nie dostalas gotowca, psikus nie?

Konkretna wskazówka, wzór do łapki ( masz napisane do czego są konkretne wzory) i powtórz sobie wiadomości z elementarnej statystyki opisowej to nie będziesz się bała szeregu rozdzielczego.
ODPOWIEDZ