współczynnik zmienności odchylenia standard i ćwiartkowego

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Ciri_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 7 sty 2014, o 21:30
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Cintra

współczynnik zmienności odchylenia standard i ćwiartkowego

Post autor: Ciri_ »

Hej, robię projekt ze statystyki. Mam grupę 51 osób. W przedziale 0-2 mam 17 osób, w przedziale 2- 4 mam 30 osób, natomiast w przedziale 4-6 mam 4 osoby. Różnica między najwyższą, a najniższą wartością - rozkład (x max - x min) wynosi 6. Średnia wartość - 1,78. Mediana wynosi 2.
Odchylenie standardowe od średniej wartości wynosi 1,33.
Mam problem ze współczynnikiem asymetrii rozkładu. Wynik wyszedł mi 0,4. Napisałam, że jest to słaba lewostronna asymetria rozkładu i, że wskazuje ona, iż większość osób wypiło więcej niż wyznaczona średnia dla grupy. To zgadzałoby się, jednak w przykładzie podanym na zajęciach był wynik obliczony z tego klasycznego współczynnika asymetrii 0,3, który wskazywał, że asymetria jest prawostronna, więc nie wiem, czy dobrze to zinterpretowałam, czy źle.
I jest jeszcze jedna kwestia.
Współczynnik zmienności odchylenia standardowego wynosi wg. moich obliczeń 74,71%, w zaokrągleniu 75%, co wskazywałoby (?) na duże zróżnicowanie, natomiast współczynnik zmienności odchylenia ćwiartkowego wynosi wg. mnie 48.5%, a to wskazywałoby bodaj, że mamy do czynienia ze średnim zróżnicowaniem, więc czy zrobiłam jakiś błąd, skoro jedno nie potwierdza drugiego?
No i ostatnia kwestia:
Wartość współczynnika kurtozy wyniosła w moim przykładzie 3.4 co wedle definicji świadczy o wysmukleniu rozkładu, a więc jakiej tendencji wokół skupiania się wokół wartości średniej?
ODPOWIEDZ