Obliczenie estymacji przedziałowej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ytq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2012, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 2 razy

Obliczenie estymacji przedziałowej

Post autor: ytq »

Ucze sie statystyki z roznych darmowych materiałow znalezionych na necie i czasami nie sa jasno wyjasnione obliczenia i wlasnie tym razem mam problem.

Obliczam przedział ufnosci dla sredniego zwrostu mężczyzn w Polsce. Mam dane, śr. wzrostu próbki 178cm, N próbki = 200, S próbki 7cm współczynnik ufnosci 0,9.
\(\displaystyle{ 1 - \alpha = 0.9}\)
\(\displaystyle{ z_{\alpha} = 1.64}\)
\(\displaystyle{ Z = \frac{\overline{X} - m}{S} \sqrt{n}}\)

Podstawiam dane do wzoru:

\(\displaystyle{ P\left(-z _{ \alpha }< \frac{\overline{X} - m}{S} \sqrt{n}< z_{\alpha}\right)=0.9}\)

\(\displaystyle{ P\left(-1.64< \frac{178 - m}{7} \sqrt{200}< 1.64\right)=0.9}\)

Utkwiłem w tym punkcie, nie wiem jak wyprodawdzic m. Pewno, powinienem pomnozyc obie strony przez 7 jednak nadal nie wiem jak poradzic sobie z tym rownaniem, ktore zawiera dodatkowo dwie nierownosci. Prosze o wskazówki.
kieubass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 15 gru 2010, o 23:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 9 razy

Obliczenie estymacji przedziałowej

Post autor: kieubass »

\(\displaystyle{ m}\) wyprowadzisz bardzo łatwo Wystarczy wykonywać działania na wszystkich stronach naszej nierówności jednocześnie

Czyli najpierw mnożysz wszystkie 3 strony nierówności przez \(\displaystyle{ 7}\), potem dzielisz przez \(\displaystyle{ \sqrt{200}}\), a następnie odejmujesz stronami \(\displaystyle{ 178}\) Potem już tylko odwracasz znaki nierówności minusując wszystkie strony i masz przedział dla \(\displaystyle{ m}\)

Wiesz co dalej robić, jak już otrzymasz ten przedział?
ytq
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2012, o 23:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 2 razy

Obliczenie estymacji przedziałowej

Post autor: ytq »

Tak, wiem co dalej z tym robic.

\(\displaystyle{ P\left(-11.48 < (178 - m) *14.14 < 11.48 \right) = 0.9 /14.14}\)
\(\displaystyle{ P\left(-0.81 < (178 - m) < 0.81 \right) = 0.9}\)
\(\displaystyle{ P\left( 177.19< m < 178.81 \right) = 0.9}\)

Ten ostatni krok robilem intuicyjnie i domyslam sie ze wynik wyszedl dobry, to nie za bardzo wiem jak sie pozbylem minusa z m oraz prawa strone zrobilem 178 + 0.81 (pisales cos o minusowaniu, ja to zrobilem jak podpowaidala mi logika bo tak do konca matematycznie to nie pamietam).

Dzieki wielkie za pomoc!
kieubass
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 226
Rejestracja: 15 gru 2010, o 23:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kutno
Podziękował: 58 razy
Pomógł: 9 razy

Obliczenie estymacji przedziałowej

Post autor: kieubass »

Zrobiłeś jak najbardziej dobrze W ostatniej linijce zrobiłeś po prostu trzy kroki naraz

\(\displaystyle{ P\left(-0.81 < 178 - m < 0.81 \right) = 0.9 \Leftrightarrow P\left(-178.81 < - m < -177.19 \right) = 0.9 \Leftrightarrow P\left( 178.81 > m > 177.19 \right) = 0.9 \Leftrightarrow P\left( 177.19< m < 178.81 \right) = 0.9}\)

Więc jak widać przedział dla \(\displaystyle{ m}\) jest wyznaczony dobrze
ODPOWIEDZ