Model decyzyjny

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
bull22
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 29 sty 2010, o 18:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lodz
Podziękował: 9 razy

Model decyzyjny

Post autor: bull22 »

Do moda:
Nie mam pojecia do jakiego dzialu to wrzucic wiec jak cos prosze o przeniesienie.
Tresc zadania:
1. Przedsiebiorstwo zamierza zawrzec umowe na wyprodukowanie w okresie x pewnych ilosci wyrobow X i Y. Kontrachent zyczy sobie aby wyrobu Y było nie wiecej niż 500 szt, a wyrobu X nie mniej niż 100 szt. Ponadto kontrahent żąda aby wyrobu Y było co najmniej dwukrotnie mniej niż wyrobu X. Dokonano oszacowania pracochlonnosci i stwierdzono ze gdyby w okresie x produkowano wylacznie wyrob X to wytworzonoby 1000 sztuk gdyby natomiast produkowano tylko wyrob Y to wytworzono by 800 sztuk. Ze wzgledow technologicznych przedsiebiorstwo chce również aby udzial wyrobu Y w ogolnej liczbie wyrobow w kontrakcie nie przekroczyl 70%.
Przedsiebiorstwo poszukuje takiego planu produkcji wyrobow X i Y przy którym zostanie zrealizowany łączny zysk nie mniejszy niż 24 tys. zl, a laczny koszt będzie jak najmniejszy. Przewidywane koszty jednostkowe dla wyrobow X i Y wynosza odpowiednio 200zl i 150 zl natomiast przewidywane zyski odpowiednio 100zl i 50zl

Cale zadanie polega na ustaleniu modelu decyzyjnego a potem skorzystaniu z algorytmu simplex do obliczenia calego planu produkcji. Normalni ludzie licza to na komputerze ale mi przyszlo liczyc to na kartce. Cala metode algorytmu liczyc umiem ale co się okazuje nie wiem jak sklicic sam model do zadania. Zeby nie bylo ze nic nie probowalem i nie wiem o co chodzi.

To tak model to
1. Zmienne decyzjne u nas bedzie
x1-ilosc wyrobu X
x2-ilosc wyrobu Y

2.Kolejny pkt powinna byc funkcja celu ktorej ni jak nie moge z tego zadania odczytac chyba ze to bedzie
\(\displaystyle{ 100 x_{1}+50 x_{2} \Rightarrow min}\)
chodz z 100 i 50 to zyski czyli nie mniej niz 24 czyli jako oganiczenie..nie wiem :<

idzmy dalej

3.Ograniczenia - wymyslilem tak
\(\displaystyle{ 1x_{1} + 0x_{2} \ge 1000
0x_{1} + 1x_{2} \ge 800
x_{2} \le 0.8
200x_{1} + 150x_{2} \le 24000}\)

chodz wgl mi to nie pasuje i na podstawie tego wgl nie chce mi postac kanoniczna nawet wyjsc ;/

4. No i na koniec warunki brzegowe, oczywista oczywistosc

problem jest z funkcja celu i ograniczeniami ;<

prosze o pomoc, dawno mnie juz tu nie bylo ale teraz do tego zadania bardzo mi jest potrzebna pomoc
dzieki, chocby za straczenie czasu na przeczytanie tego i ew pomoc.
ODPOWIEDZ